Czynnikiem kształtującym bieżącą sytuację mieszkaniową w stolicy są m.in. ograniczone zasoby lokali w stosunku do potrzeb mieszkańców.
Pod względem liczby mieszkań własnościowych Warszawa znacznie przekroczyła unijną średnią. Współczynnik lokali z prawem własności wynosi w stolicy 90 proc., podczas gdy w pozostałych krajach Unii Europejskiej przeciętnie utrzymuje się na poziomie 60 proc. – wynika z danych uzyskanych przez Fundację Miasto Think Tank. Według ekspertów tej organizacji pozarządowej duży odsetek mieszkań własnościowych wpływa na wzrosty czynszów dla najemców oraz średnich cen na rynkach pierwotnym i wtórnym.
Kolejnym czynnikiem kształtującym bieżącą sytuację mieszkaniową w stolicy są ograniczone zasoby lokali w stosunku do potrzeb mieszkańców. Władze miasta muszą odpierać także zarzuty dotyczące braku inwestycji, które zostałyby wykorzystane w ramach najmu instytucjonalnego.
Punktem wyjścia do dyskusji o problemach mieszkaniowych warszawiaków stały się prace nad strategicznym dokumentem „Warszawa2030”. Omówienia wymagają również m.in. takie kwestie, jak dostarczenie na rynek większej liczby mieszkań dla klasy średniej i najuboższych mieszkańców miasta.
Źródło: KRN.pl | 2016-06-22
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)