Z najnowszych danych wynika, że ceny produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2021 r. były o 1 proc. wyższe niż w listopadzie i aż o 7,6 proc. wyższe niż rok temu. Jak przełoży się to na ceny mieszkań?
Najwyższy wzrost zanotowano w sektorze budynków – było to o 7,8 proc. więcej niż w grudniu 2020 r. i 1 proc. więcej niż w listopadzie 2021 r. – oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej – tu wzrost sięgnął 7,6 proc. w odniesieniu do grudnia 2020 i 1 proc. w zestawieniu z listopadem ubiegłego roku. Nieco mniejszy był on natomiast w sektorze specjalistycznych robót budowlanych, jednak i tam wyniósł o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem oraz 0,9 proc. więcej niż w miesiącu poprzedzającym badanie.
W 2021 r. dynamiczny wzrost cen w produkcji budowlano-montażowej jest zauważany już od marca, podczas gdy w 2020 r. utrzymywały się one na zbliżonym poziomie, notując jedynie niewielkie wahania.
Roboty budowlano-montażowe obejmują szereg prac mających na celu wznoszenie budynków – od przygotowania terenu, przez roboty budowlane, po prace wykończeniowe montaż instalacji itp. Wzrost cen produkcji w tym sektorze jednoznacznie wpływa na wyższe ceny nieruchomości1. Nakłada się to na inne czynniki, takie jak wzrost cen materiałów budowlanych, przerwane łańcuchy dostaw, rosnąca inflacja czy duży popyt na mieszkania. Wszystko to sprawia, że ceny budynków cały czas rosną.
1 Raporty prezentujące ceny nieruchomości na przestrzeni ostatnich 8 lat do pobrania na RONiN – Raport Ofert Nieruchomości i Notowań to niezwykle przydatne i nowoczesne narzędzie służące bankom, instytucjom finansowym, rzeczoznawcom majątkowym, firmom ubezpieczeniowym oraz pośrednikom nieruchomości do wyznaczania prawdopodobnej całkowitej wartości nieruchomości na tle trendów rynkowych.
Źródło: KRN.pl | 2022-01-27
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)