Ceny nieruchomości na całym świecie osiągają rekordowy poziom. Polska znalazła się w tym zestawieniu na 27. miejscu.
Firma Knight Frank, będąca wiodącym niezależnym międzynarodowym doradcą w nieruchomościach, opublikowała kolejny, kwartalny Global House Price Index. Jest to indeks śledzący zmiany cen nieruchomości mieszkaniowych w 55 krajach i regionach na świecie. Wyniki publikowane są w ujęciu rok do roku, a także w ujęciu 6-miesięcznym oraz 3-miesięcznym. Tym razem zaprezentowano wyniki na koniec II kwartału 2021 r. Z przedstawionego raportu wynika, że indeks rośnie obecnie w najszybszym tempie od I kwartału 2005 r.
Polska na 27. miejscu pod względem wzrostu cen
W czerwcu 2021 r. w 55 krajach i regionach, w ujęciu rok do roku, odnotowany został wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. Wynik ten wskazuje, że nadal trwa boom mieszkaniowy wywołany pandemią COVID-19. W czerwcu 2021 r. na 18 rynkach (co oznacza 33 proc. spośród wszystkich omawianych rynków mieszkaniowych) zanotowano wzrost cen o 10 proc. i więcej w stosunku do czerwca 2020 r. Na polskim rynku mieszkaniowym wzrost cen osiągnął poziom 7,2 proc. rok do roku, co lokuje nasz kraj na 27. miejscu pod względem wzrostu cen.
Turcja w czerwcu 2021 r. odnotowała najwyższy wzrost cen spośród wszystkich rynków nieruchomości na świecie – aż o 29,2 proc. w porównaniu do wyników z czerwca 2020 r. Jednak, choć Turcja prowadzi w rocznych rankingach, tempo wzrostu cen w tym kraju zwalnia.
Z kolei Australia zanotowała najwyższy roczny wzrost cen od 2003 r. – nieruchomości zdrożały tam aż o 16,4 proc.
Spadek cen w ujęciu rok do roku odnotowały natomiast tylko dwa kraje na świecie – Indie (ze spadkiem cen na poziomie -0,5 proc.) oraz Hiszpania (spadek cen wyniósł tam -0,2 proc.). Co ciekawe, to najniższy odsetek rynków odnotowujących spadek cen od 2008 r., czyli od momentu rozpoczęcia opracowywania przez Knight Frank Global House Price Index.
Jak wskazano w raporcie, mimo silnego wzrostu cen odnotowanego na całym świecie widać już oznaki łagodzenia popytu na niektórych rynkach. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych spadła liczba wniosków o kredyt hipoteczny.
Źródło: KRN.pl | 2021-09-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)