W sierpniu odnotowano wzrost ceny węgla. W stosunku do kosztów z lipca to zmiana o 4,3 proc. Od 5 lat nie było tak wysokich stawek.
Sezon grzewczy w Polsce rozpoczął się od podwyżki cen węgla. Sytuację skomentował Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki z Instytutu Jagiellońskiego, w rozmowie z Polskim Radiem:
To dobra wiadomość dla branży wydobywczej, ale gorsza dla osób, które w taki sposób ogrzewają domy.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) dokonała analizy, z której wynika, że indeks sprzedaży węgla do energetyki zawodowej i przemysłowej wzrósł o ponad 4 proc., a indeks sprzedaży do ciepłowni przemysłowych i komunalnych utrzymał podobny poziom. W indeksach światowych odnotowano niewielkie spadki w przeciągu miesiąca (lipiec–sierpień 2018 r.).
Indeks cenowy węgla dla energetyki w sierpniu wyniósł 248,44 zł za tonę. Ostatni tak wysoki wskaźnik był w sierpniu 2013 r., kiedy osiągnął wartość 247,31 zł/t. Choć ceny węgla rosną, to wciąż nie dosięgają do rekordowego poziomu indeksu z początku 2012 r. – 283,61 zł/t. Indeks węgla dla ciepłownictwa w sierpniu 2018 r. wynosił 301,60 zł za tonę, a jego maksymalny poziom to 357,65 zł/t w 2012 r.
Niezależnie od cen węgla, również tej zimy miasta będą walczyć z problemem smogu. Trwają prace nad ustanowieniem zakazu sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych, ale zacznie on obowiązywać dopiero 30 czerwca 2020 r. Przez następne niemal 2 lata w gospodarstwach domowych jeszcze będzie można spalać niskiej jakości węgiel.
Źródło: gornictwo.wnp.pl | 2018-10-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)