W trzech pierwszych kwartałach 2021 roku w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. zanotowano wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również średnia powierzchnia lokali mieszkalnych.
Sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego w I-III kw. 2021 roku
Z danych GUS wynika, że w okresie I-III kw. 2021 roku do użytkowania oddano 164,3 tys. mieszkań, których łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 15,4 mln mkw., natomiast liczba pomieszczeń – 648,1 tys. W odniesieniu do analogicznego okresu ub. r. zanotowano wzrost liczby mieszkań o 5,1 proc. (o 8 tys.), powierzchni użytkowej o 11 proc. (o 1,5 mln mkw.) oraz liczby pomieszczeń o 9,9 proc. (o 58,2 tys.).
Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego w I-III kw. br. do eksploatacji ukształtowała się na poziomie 93,8 mkw. W analogicznym okresie ub. r. było to 88,8 mkw. Przeciętna powierzchnia domu jednorodzinnego wyniosła 133,5 mkw., natomiast mieszkania w budynkach wielorodzinnych – 52,7 mkw. W lokalach indywidualnych mieszkańcy mają średnio do dyspozycji 143 mkw. powierzchni, w mieszkaniach z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem – 63 mkw., natomiast w mieszkaniach w pozostałych formach budownictwa – 51,5 mkw. W tym ostatnim przypadku mówimy o mieszkalnictwie spółdzielczym, komunalnym, społecznym czynszowym oraz zakładowym.
Najwięcej nowych mieszkań wzniesiono w województwie mazowieckim (18,2 proc. ogółu), wielkopolskim (12 proc. ogółu) oraz dolnośląskim (11,3 proc. ogółu). Wartość wskaźnika nasilenia budownictwa mieszkaniowego wyniosła 4,3. Jest to liczba mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Najwyższy osiągnął poziom 6,4 w województwie dolnośląskim, 5,9 w pomorskim, 5,7 w wielkopolskim oraz 5,5 w mazowieckim. Najmniejszy wskaźnik nasilenia budownictwa odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (2,9), świętokrzyskim (2,8), śląskim (2,7) oraz opolskim (2,5).
Na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów 2021 roku deweloperzy dostarczyli na rynek 59,2 proc. wszystkich nowo oddanych do użytkowania mieszkań. Dla inwestorów indywidualnych wartość ta ukształtowała się na poziomie 38,7 proc. W odniesieniu do ub. r. udział mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem zmalał o 5,5 proc. Zaobserwowano również wzrost udziału mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych (o 5 proc.).
Największy udział inwestorów indywidualnych w ogólnej strukturze budownictwa mieszkaniowego zauważalny jest w województwach: świętokrzyskim (63,1 proc.), podkarpackim (62,3 proc.) oraz śląskim (54,8 proc.). Najwięcej lokali na sprzedaży lub wynajem wybudowano natomiast w województwach: dolnośląskim (71,6 proc.), zachodniopomorskim (70,1 proc.) oraz pomorskim (69,9 proc.).
GUS przeanalizował także kwestie przyłączenia mediów. Podłączenie w postaci wodociągów do sieci posiadało 92 proc. oddanych do użytkowania mieszkań, natomiast kanalizację z odprowadzeniem do sieci 78,5 proc. Pozostałe lokale były wyposażone w przyłącze do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Gaz z sieci miało 40 proc. mieszkań, natomiast przyłącze ciepłej wody z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 34,7 proc. W przypadku centralnej sieci grzewczej podłączenie miało 35,1 proc. lokali. W pozostałych mieszkańcy korzystają z indywidualnego centralnego ogrzewania (kotły na paliwo gazowe, stałe oraz inne rodzaje ogrzewania).
Mieszkania oddane do użytkowania w I-III kw. 2021 roku
W I-III kw. br. do użytkowania oddano łącznie 77,9 tys. nowych budynków mieszkalnych. Jest to wartość o 18,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ich łączna kubatura ukształtowała się na poziomie 75,8 mln mkw., co jest wartością o 11,5 proc. wyższą r/r. 97,4 proc. spośród obiektów oddanych do użytkowania, stanowił budynki jednorodzinne. Natomiast pozostałe 2,6 proc. to obiekty wielorodzinne.
Najwięcej wzniesiono budynków dwukondygnacyjnych (65,6 proc.) oraz jednokondygnacyjnych (29,4 proc.). W ich przypadku do użytkowania oddano odpowiednio 35,5 proc. i 14,5 proc. mieszkań. W obiektach trzykondygnacyjnych i wyższych (5 proc.) do eksploatacji oddano 50 proc. lokali ogółem.
Średni czas trwania budowy budynków mieszkalnych w I-III kw. roku wzrósł o 2,6 miesiąca r/r. Ukształtował się on na poziomie 41,5 miesiąca. Obiekty wielorodzinne wznoszono 2-krotnie krócej niż jednorodzinne.
Rozpoczęte budowy oraz wydane pozwolenia na budowę w I-III kw. 2021 roku
W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wystartowano z budową 216,3 tys. mieszkań (49 tys. mieszkań). Jest to wartość o 29,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. r. 39,1 proc. stanowiły mieszkania w budownictwie indywidualnym, natomiast 59,1 proc. – lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Pozostałe mieszkania wzniesiono w innych formach budownictwa.
W analizowanym okresie wydano 255,4 tys. pozwoleń na budowę (lub dokonano zgłoszeń zgodnie z projektem budowlanym). Jest to wartość o 32,7 proc. wyższa r/r (o 63 tys. mieszkań). W nowych obiektach mieszkalnych powstać ma 98,3 tys. lokali. Pozostałe pozwolenia i zgłoszenia dotyczyły budynków niemieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz rozbudowywanych. Dla niemal 62 proc. nowych budynków pozwolenie wydano na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przeciętna prognozowana powierzchnia mieszkania to 94,1 mkw. Jest ona o 0,6 mkw. niższa r/r. Najwięcej pozwoleń na budowę (oraz zgłoszeń zgodnie z projektem) dokonano dla lokali na sprzedaż lub wynajem (62,1 proc.) oraz mieszkań indywidualnych (36,8 proc.). Pozostałe pozwolenia (i zgłoszenia) dotyczą lokali realizowanych w ramach innych form budownictwa.
Źródło: KRN.pl | 2021-12-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)