Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Brudno jak w... Krakowie? – europejski Ranking Czystych Miast

Anna Panikowska-Filipek | 2022-02-28

Brudno jak w... Krakowie? – europejski Ranking Czystych Miast

Ranking obejmuje 36 europejskich miast. Pierwsze miejsca w tegorocznej edycji zajęły kolejno: Oslo, Amsterdam i Helsinki. Niestety, polskie metropolie znalazły się na przeciwległym końcu listy. Kraków zajął przedostatnią, 35 pozycję.

Niepokojące wyniki rankingu czystości miast

W rankingu miasta oceniane są w 4 kategoriach:

  • przestrzeń miejska (tu pod uwagę brane są m.in. natężenie korków w mieście, dostępność infrastruktury dla rowerzystów czy ilość zieleni miejskiej),
  • bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów,
  • dostęp do zrównoważonego transportu,
  • polityka miejsca (ocenie podlegały przede wszystkim długofalowe, proekologiczne rozwiązania),
  • czyste powietrze.

Najlepiej ocenione w każdej z tych kategorii zostały:

  • Oslo,
  • Amsterdam,
  • Helsinki,
  • Kopenhaga,
  • Paryż.

Żadne z polskich miast nie znalazło się w pierwszej dwudziestce rankingu.
Warszawa, Trójmiasto i Kraków uplasowały się w ostatniej piątce. Gorzej od stolicy Małopolski wypadł jedynie Neapol.

Gdzie tkwi problem?

Jak to możliwe, że Kraków, nominowany po raz kolejny do tytułu Zielonej Stolicy Europy tak źle wypadł w rankingu? Oczywiście, jak łatwo się domyślić, najgorzej wypadamy pod kątem czystości powietrza. Mamy jednak również problem ze zrównoważonym transportem, a nasze miasta są zdominowane przez ruch samochodowy i zakorkowane.

Przez to, że budujemy miasta podporządkowane ruchowi samochodowemu, dużo tracimy. W tej chwili miasta stanowią duże zagrożenie dla swoich mieszkańców. Są to zagrożenia związane z zatrutym powietrzem, z powstawaniem wysp ciepła w upalne dni czy zagrożenia dla zdrowia psychicznego i rozwoju wspólnot – ocenia Joanna Brzezińska, reprezentująca organizację pozarządową Heal Polska.

Powinno smucić nas to, że w ogólnoeuropejskim badaniu, polskie miasta zajmują trzy z czterech ostatnich miejsc. Właściwie powinno nas to przerażać. Problem dotyczy całej Polski i także wielu miast, które nie znalazły się w badaniu – dodaje  Adam Orzechowski, działacz organizacji Miasto jest Nasze.
 

Źródło: | 2022-02-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażlokale użytkowe do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Lubartowskidomy na sprzedaż powiat Głubczyckimieszkania na sprzedaż gmina Dynówdomy na wynajem gmina Strumieńdomy na sprzedaż w Dąbrówcedomy na sprzedaż w Tarnowie Podgórnymmieszkania na wynajem w Objezierze

Deweloperzy

);