Opublikowano grudniowy BIK Indeks – PKM. Wyniósł on +24,1 proc. Oznacza to duży wzrost zainteresowania klientów finansowaniem zakupu nieruchomości przez banki.
Co oznaczają dane z BIK Indeks – PKM?
Dane prezentowanie przez BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe informują nas o tym jak wiele wniosków o kredyty mieszkaniowe wpływa do Biura Informacji Kredytowej. Na tej podstawie, porównując dane z rokiem poprzednim, możemy zaobserwować jak kształtują się tendencję na danym rynku. W tym przypadku informacje dotyczą rynku mieszkaniowego. Z opublikowanych danych wynika zatem, że w grudniu 2019 roku osoby zainteresowane otrzymaniem kredytu mieszkaniowego złożyły w bankach i SKOK-ach zapytania o kredyty, których kwota była o 24,1 proc wyższa, niż miało to miejsce w analogicznym miesiącu roku 2018.
Oczywiście sama kwota zsumowanych zapytań nie przekłada się bezpośrednio na wzrost liczby złożonych wniosków, ponieważ średnia cena mieszkań również poszła w tym czasie w górę. Średnia wartość wnioskowanego kredytu wzrosła jednak o jedynie 9 proc, co odpowiada mniej więcej wzrostowi cen mieszkań. Analitycy BIK szacują, że w grudniu 2019 r. złożono o 20 proc. wniosków więcej, niż przed rokiem.
Wzrost zainteresowania kredytami
Zdaniem Jarosława Sadowskiego, doradcy finansowego z firmy Expander, za wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi odpowiada w dużej mierze optymizm konsumentów w kwestii cen nieruchomości. Klienci banków wierzą, że ceny mieszkań nadal będą rosły, zatem zakupione przez nich na kredyt mieszkania zyskają na wartości.
Dodatkowym czynnikiem jest stabilna sytuacja gospodarcza w Polsce, która utrzymuje się od dłuższego czasu. Większa liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe łączy się z brakiem obaw o utratę pracy, co z kolei spowodowane jest utrzymującym się niskim poziomem bezrobocia. W związku z podniesieniem wysokości płacy minimalnej, rosną również wynagrodzenia pozostałych pracowników. Przy utrzymanych przez Radę Polityki Pieniężnej stopach procentowych, oznacza to, że klienci banków czują się bezpiecznie, przez co chętniej decydują się na kredyt mieszkaniowy.
Źródło: KRN.pl | 2020-01-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)