Miasto leżące w Zagłębiu Dąbrowskim ma pomysł na wytwarzanie tańszej energii cieplnej i elektrycznej, przy wykorzystaniu odpadów nienadających się do recyklingu. W ten sposób w Będzinie powstanie nowy blok energetyczny zasilany paliwami alternatywnymi o nominalnej mocy cieplnej 23,7 MW.
Inwestycja ma zostać oddana do użytku w ciągu pięciu lat. Obecnie w Polsce funkcjonuje dziewięć podobnych instalacji termicznego przekształcania odpadów.
Pozyskiwanie energii ze śmieci – jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?
Jak podaje GUS, tylko w ciągu 2020 r. w Polsce powstało 13,1 mln ton odpadów komunalnych. Liczba ta jednak cały czas się zwiększa – według szacunków do 2050 r. ma ona wynosić aż 15,5 mln ton, czyli 468 kg na osobę rocznie.
Odpady, które nie nadają się do recyklingu, zalegają na wysypiskach śmieci, piętrząc koszty związane chociażby z ich składowaniem, wywozem i utylizacją. Nowy blok energetyczny, którego stworzenie planowane jest w Będzinie, mógłby w znacznym stopniu rozwiązać ten problem. Mówi się, że
byłby on w stanie przetworzyć 100 tys. ton odpadów w ciągu roku, a pozyskana w ten sposób energia zasiliłaby gospodarstwa domowe na terenie Zagłębia. Pomysłodawcą projektu jest spółka EC Nowy Będzin, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Elektrociepłowni „Będzin” S.A.
Śmieci alternatywą dla paliw kopalnych?
Oprócz rozwiązania problemu odpadów nowy blok elektrowni przyczyniłby się w znacznym stopniu do niezależności energetycznej regionu, zapewniając jego mieszkańcom tanie i ogólnodostępne ciepło oraz prąd. W dobie kryzysu energetycznego wywołanego wojną w Ukrainie wydaje się to bardzo korzystnym rozwiązaniem. Surowca z pewnością nie zabraknie, ponieważ odpady produkujemy cały czas i – jak pokazują statystyki – z roku na rok jest ich coraz więcej.
– W dobie wydarzeń na Ukrainie bezpieczeństwo i niezależność energetyczna stają się priorytetem. Produkując energię, z jednej strony powinniśmy wykorzystywać te paliwa, które wciąż posiadamy w swoich zasobach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by szukać nowoczesnych rozwiązań, które mogą być świetną alternatywą dla paliw kopalnych – mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym prezes spółki EC Nowy Będzin Sebastian Chęciński.
– Stawiamy na recycling. Ale to, czego nie można ponownie wykorzystać, zamiast zostawiać na składowiskach i zanieczyszczać środowisko, możemy efektywnie wykorzystywać i przerobić na energię cieplną i elektryczną – dodaje.
Czy spalanie odpadów jest bezpieczne dla środowiska?
Pomysł ten, choć ma wiele zalet, budzi też spore kontrowersje. Należy jednak podkreślić, że władze Będzina planują stworzenie profesjonalnej instalacji termicznego przekształcania odpadów. Podobne funkcjonują m.in. w Poznaniu i Olsztynie.
– Należy z całą stanowczością podkreślić, że planowana instalacja będzie spełniać najwyższe standardy, wynikające z ochrony środowiska – zapewnia Sebastian Chęciński.
Źródło: KRN.pl | 2022-09-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)