W II kwartale 2016 r. banki udzieliły więcej kredytów mieszkaniowych niż w okresie styczeń-marzec br.
Na wzrost liczby przydzielonych kredytów od kwietnia do czerwca 2016 r. wpłynęły m.in. efekt sezonowości oraz wstrzymanie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Wyniki Raportu AMRON – SARFiN przedstawiono podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli prezes i wiceprezesi Związku Banków Polskich, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości.
Jak wynika ze sprawozdania w II kwartale roku przyznano blisko 50 tys. kredytów hipotecznych i jest to wynik o 9,8% lepszy niż w kwartale poprzednim. Tym samym wzrosła suma pożyczonych środków – wyniosła ona 10,6 mld zł, co stanowi 12,45% różnicę z okresem pierwszych trzech miesięcy roku.
Analitycy zaobserwowali również wzrost w cenach transakcyjnych mieszkań, choć w największych metropoliach rynek nieruchomości mieszkaniowych wykazuje równowagę. Statystyki z obydwu kwartałów przewyższają o 5,84% dane z analogicznego okresu 2015 r., jeśli chodzi o liczbę udzielonych kredytów i 5,27% wzrost ich wartości. Eksperci twierdzą, że na sytuację duży wpływ miały obawy kredytobiorców związane z potencjalnym zagrożeniem bardziej rygorystycznych warunków, koniecznych do otrzymania świadczenia.
Pomimo zadowalających wyników z I półrocza, bankowcy prognozują znaczne osłabienie sektor bankowego na przestrzeni najbliższych 5 lat.
Źródło: KRN.pl | 2016-08-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)