Ponad 20 wystawców zaprezentowało swoje oferty na pierwszych Małopolskich Targach Inwestycyjnych, które odbyły się 7 czerwca na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Imprezą towarzyszącą Targom było Małopolskie Forum Inwestycyjne. W swoich wystąpieniach prelegenci poruszyli zagadnienia dotyczące m.in. form promocji, barier rozwoju przedsiębiorczości i możliwych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Zwrócili uwagę, że Małopolska jest atrakcyjnym regionem dla inwestorów przemysłu chemicznego, HIGH-TECH i turystyki. Niestety w porównaniu z innymi obszarami kraju pod względem liczby realizowanych inwestycji nie zajmuje ona pierwszego miejsca. Największym zainteresowaniem wśród potencjalnych inwestorów cieszą się tereny inwestycyjne klasy „A” i „B”, czyli takie, które charakteryzują się uregulowanym stanem prawnym, są przeznaczone pod działalność przemysłową, nie wymagają odrolnienia lub odlesienia, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej, wojewódzkiej lub autostrady, czyli praktycznie są gotowe do rozpoczęcia inwestycji. Obecnie w Małopolsce są 23 takie oferty (ogółem w Polsce 435).
Mimo wspierania rozwoju lokalnych stref inwestycyjnych z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej, z powodu braku jasnych i wiążących zasad interpretacji przepisów prawa podatkowego, konieczności uzyskiwania wielu zezwoleń w procesie inwestycyjnym, biurokracji w procedurach związanych z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych, czy długiego czasu trwania postępowania sądowego w sprawach gospodarczych inwestorzy rezygnują z ofert i znajdują korzystniejsze warunki do inwestowania u naszych sąsiadów, np. na Słowacji. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby prezentowana oferta była naprawdę dobrze przygotowana. Żeby potencjalny inwestor po zapoznaniu się z nią i zaakceptowaniu jej mógł od razu przystąpić do działania, zamiast oczekiwać na załatwienie długotrwałych formalności proceduralnych. Ponadto każda oferta powinna uwzględniać przede wszystkim potrzeby i oczekiwania regionu.
Na zakończenie Targów organizatorzy przygotowali część prezentacyjno-warsztatowo-panelową, podczas której można było uczestniczyć w prezentacji inwestycji zrealizowanych w Gminie Niepołomice, dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, pokonując regionalne bariery rozwoju inwestycji, jak również zapoznać się z samorządowymi projektami infrastrukturalnymi jako sposobem pozyskiwania nowych inwestycji.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 12/2005 | 2005-06-23
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)