Zarząd Dróg Miejskich i SKANSKA rozpoczęli budowę ekologicznego chodnika w rejonie Dworca Głównego w Krakowie. Ma być gotowy do końca miesiąca.
Pierwszy zielony chodnik w stolicy Małopolski to efekt projektu radnych miejskich. Powstaje on na długości 1,9 tys. mkw, a sekretem jego proekologicznego działania jest podłoże złożone ze specjalnie zmieszanego betonu.
Budujemy obiekty przyjazne środowisku, dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie zielonego betonu na projekcie "High5ive" – podkreśla Marcin Pędrak, manager projektu High5ive SKANSKA.
Jak powstaje przyjazna środowisku nawierzchnia? Okazuje się, że cement w połączeniu z dwutlenkiem tytanu powoduje rozkład toksycznego tlenku azotu (zawartego np. w spalinach samochodowych) – działanie tej mieszanki potwierdzają pomiary, które wskazują, że stężenie szkodliwych substancji w takim miejscu jest o 30 proc. niższe w porównaniu do zwyczajnej nawierzchni. Żeby reakcja rozkładu mogła dojść do skutku, potrzebne są jeszcze tylko promienie słoneczne.
Ponadto w stolicy Małopolski od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa – zakazane jest palenie węglem i drewnem w piecach, kominkach oraz kotłach. Stąd miasto proponuje coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, aby poprawić stan lokalnego środowiska.
Źródło: KRN.pl | 2019-10-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)