Duże projekty infrastrukturalne i dobra koniunktura sprzyjają, ale ciąży presja kosztów.
Przychody, jakie zainkasowały największe firmy działające w sektorze budowlanym, przekroczyły wynik sprzed roku o 11,3 proc. Kwota, jaka padła w br. sięgnęła 33,2 mld zł. Wypracowanie takiej sumy było możliwe, dzięki prowadzeniu dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Sektorowi budowlanemu sprzyja również dobra koniunktura. Przeszkodą okazują się jednak koszty związane z działalnością. Ceny materiałów, podobnie jak robocizny, wciąż ulegają podwyżkom. To z kolei blokuje osiąganie satysfakcjonujących wyników finansowych.
W sytuacji planowanej kumulacji projektów drogowych i kolejowych na najbliższe 2-3 lata oraz kosztów pracy, presja na wzrost kosztów firm budowlanych może nadal się utrzymywać – mówi Paweł Sadowski, Partner Associate w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
Wzrost liczby realizacji wzmaga zapotrzebowanie na kompetentną kadrę pracowniczą. Braki polskich pracowników coraz częściej wypełniają cudzoziemcy. Trend ten może zostać zachwiany przez naszych południowych sąsiadów, ponieważ zarówno na Słowacji, jak i w Cechach obserwuje się zainteresowanie tą grupą fachowców. Ponadto w 2020 r. dla pracowników ze Wschodu otworzy się również niemiecki rynek pracy.
Niezmiennie przedsiębiorstwem znajdującym się na szczycie jest Grupa Budimex. Kolejne miejsce w zestawieniu firmy doradczej Deloitte zajęła Grupa Strabag. Podium zamyka Skanska.
Źródło: KRN.pl | 2019-10-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)