Za rok ruszy program do długoterminowego oszczędzania. Ze środków będzie można korzystać po zakończeniu aktywności zawodowej.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, który ruszy w połowie 2019 r. i ma służyć gromadzeniu oszczędności. Odłożone w ten sposób pieniądze będą własnością oszczędzających i będzie z nich można korzystać w momencie zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym ponad 11,5 mln Polaków ma szansę zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Wpłat będą dokonywać zarówno pracodawcy, pracownicy, jak i państwo.
Dokonywanie wpłat na PPK będzie obowiązkowe dla pracodawcy, ale dobrowolne dla pracownika. W każdej chwili będzie można się wycofać z programu i do niego powrócić. Podstawowa wpłata to równowartość 2 proc. wynagrodzenia ze strony zatrudnionego, z kolei od zatrudniającego stawka ma wynosić 1,5 proc. Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolowała, czy PPK zostało utworzone i jest prowadzone według przyjętych kryteriów.
„Środki zgromadzone w PPK podniosą bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego. Środki te zasilą również polski rynek kapitałowy, a wzrost udziału oszczędności długoterminowych obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce”, powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.
Program jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wpisuje się w ideę Programu Budowy Kapitału.
Źródło: KRN.pl | 2018-08-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
serdel ⋅ 04-09-2018 | 14:01
no to mamy jasne, że zus przewalił nasze pieniądze ze składek