Zamiana lokalu będzie wiązała się z koniecznością podpisania nowej umowy najmu.
Przepisy z 21 kwietnia 2019 r. zakładają, że w razie konieczności wypowiedzenia obowiązującej umowy najmu mieszkania komunalnego z powodu rozbiórki lub remontu budynku potrzebne jest zawarcie nowej umowy. Co ważne, czas wykonania prac remontowych musi przekraczać rok. Przyjęta przez Sejm nowelizacja przepisów o Krajowym Zasobie Nieruchomości sprawi, że nowe umowy zostaną podpisane wyłącznie z lokatorami, którzy dotychczas nie mieszkali w lokalach komunalnych.
Ustawa przyjęta 16 maja br. wprowadza m.in. przepis wyłączający spod weryfikacji dotychczasowych dochodów. Ma ona dotyczyć najemców (z umowami zawartymi od 21 kwietnia 2019 r.) zmieniających mieszkania w granicach zasobu komunalnego oraz tych, którzy przeprowadzają się do tymczasowego lokalu z konieczności rozbiórki lub remontu budynku.
W przypadku gdy prace trwają dłużej niż rok i lokator powinien dostać od gminy mieszkanie zastępcze, konieczne stanie się podpisanie nowej umowy najmu. Wymogiem zawarcia nowego porozumienia będzie zastosowanie przepisów nowelizacji, czyli m.in. okresowej weryfikacji dochodów lokatora, której częstotliwość określi samodzielnie gmina. Kontrola ta nie może być dokonywana częściej niż co 2,5 roku. Przegląd zarobków najemców nie nastąpi w przypadku, gdy remont budynku potrwa mniej niż rok. W tej sytuacji, w ramach obowiązującego kontraktu najemca przeprowadza się na określony czas do mieszkania zastępczego, wyznaczonego przez gminę. Nie trzeba wówczas podpisywać następnej umowy i stosować przepisów z nowelizacji dotyczących weryfikacji dochodów. Wkrótce ustawa ma zostać rozpatrzona przez Senat.
Źródło: KRN.pl | 2019-05-23
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
Pero ⋅ 23-05-2019 | 11:26
Niezrozumiała treść