Specustawa deweloperska była jednym z tematów, jakie poruszyli uczestnicy Kongresu Miast Regionalnych.
Podczas Kongresu Miast Regionalnych, który odbył się 30 maja w Warszawie, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń mówił o planowanych ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych. Celem wprowadzenia nowych przepisów ma być osiągnięcie podaży mieszkań w Polsce na poziomie ok. 250 tys. rocznie, co wpłynęłoby na obniżenie cen. W parze z przywilejami muszą jednak iść rygorystyczne standardy urbanistyczne.
Zgodnie z założeniami, z ułatwień będzie można skorzystać w przypadku inwestycji posiadających dostęp do drogi publicznej oraz podłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Inwestycje mają powstawać nie dalej niż 1 km od przystanku komunikacji zbiorowej, a 3 km od szkoły i przedszkola. Większe obostrzenia dotyczą miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Tutaj maksymalne odległości wyniosą odpowiednio 500 m i 1,5 km. Dodatkowo gminy będą miały możliwość ustalenia własnych standardów, które mogą różnić się od ustawowych o 50 proc.
Podczas kongresu poruszono również m.in. kwestie dotyczące polityki przestrzennej w miastach regionalnych, reprywatyzacji gruntów czy wpływu obcokrajowców na kształtowanie się rynku mieszkaniowego. Celem wydarzenia było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie zmiany w polityce miast i w samym procesie inwestycyjnym są potrzebne, by poszczególne rejony Polski jeszcze bardziej niż dotąd przyciągały inwestorów, a tym samym mogły się dynamiczniej rozwijać. Kongres Miast Regionalnych został zorganizowany z inicjatywy Projektu Inwestor.
Źródło: KRN.pl | 2018-06-01
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)