Wkrótce użytkowanie wieczyste przekształci się we własność. Przywileje tylko dla wybranych.
W ubiegłym miesiącu moc prawną zyskała ustawa dotycząca użytkowania gruntów Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe. Zgodnie z nią wraz z rozpoczęciem nowego roku użytkownicy wieczyści państwowych działek zabudowanych obiektami wykorzystywanymi na potrzeby mieszkaniowe, będą mogli ubiegać się o prawo własności. Za wniesienie jednorazowej opłaty ustawodawca przewidział bonifikaty. Te jednak zgodnie z przepisami przysługują jedynie użytkownikom nieruchomości Skarbu Państwa. Uzyskanie prawa do terenów należących do jednostek samorządu terytorialnego i związane z tym opłaty podlegają zasadom przyjętym przez poszczególne rady i sejmiki.
Decyzją Rady Miasta Krakowa, w stolicy Małopolski przepisy będą dla wszystkich jednolite. Oznacza to, że na przywileje mogą liczyć wszyscy użytkownicy wieczyści, którzy staną się właścicielami, bez względu na to, czy zajmowali grunty należące do gminy, czy też Skarbu Państwa. Przekształcenie użytkowania we własność będzie wiązało się z wniesieniem opłaty odpowiadającej 20-letnim opłatom rocznym. Decydując się na uiszczenie opłaty jednorazowo, można liczyć na bonifikatę, w zależności od czasu dokonania wpłaty. Jeżeli suma zostanie wpłacona w 2019 r., zniżka wyniesie 60 proc., natomiast w 2024 r. kwota będzie pomniejszona o 10 proc.
Jak się okazuje, w Krakowie tereny należące do miasta, są użytkowane przez 80 tys. użytkowników, z kolei grunty Skarbu Państwa przez 50 tys. Oprócz przyjęcia jednolitych zasad dla wszystkich użytkowników wieczystych, radni zdecydowali, że osoby, które otrzymają zaświadczenie o przekształceniu po 31 grudnia 2019 r., wpłacając opłatę jednorazową do 29 lutego 2020 r., mogą liczyć na 60 proc. bonifikatę.
Źródło: KRN.pl | 2018-11-13
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)