Rada Polityki Pieniężnej zakończyła swoje posiedzenie. Eksperci podjęli decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych.
Nastroje na światowych rynkach finansowych pogorszyły się wskutek wzrastającej niepewności co do dalszych perspektyw międzynarodowej koniunktury. Choć w większości krajów jest ona nadal na wysokim poziomie, w niektórych państwach pojawiły się pierwsze sygnały zwiastujące jej osłabienie. Pomimo ostatnich obniżek cen surowców energetycznych ich stawki wciąż są przyczyną wzrastającej inflacji, co obserwuje się w wielu gospodarkach. Dodatkowo III kwartał przyniósł w strefie euro spadek wzrostu PKB.
Zmiany, jakie zachodzą na światowych rynkach, na razie nie przełożyły się na decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Europejski Bank Centralny nadal utrzymuje je w granicach zera, a stopę depozytową poniżej tej wartości. W Polsce natomiast koniunktura nadal jest satysfakcjonująca. Co prawda w III kwartale odnotowano niższy wzrost PKB niż w pierwszym półroczu, ale gospodarka pozostaje w równowadze makroekonomicznej. Zaobserwowano również spowolnienie konsumpcji, ale nie wpłynęło to negatywnie na wzrost aktywności gospodarczej. Udało się nawet zwiększyć liczbę inwestycji.
Na podstawie przesłanek płynących z rynku, eksperci NBP sporządzili projekcję inflacji oraz PKB z uwzględnieniem obecnie obowiązujących wartości stóp procentowych. Uzyskane w ten sposób dane pozwoliły na pozostawienie stóp na tym samym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że perspektywy na najbliższy czas są korzystne, jednak nadchodzące lata prawdopodobnie przyniosą obniżenie PKB. Pamiętać również należy o sytuacji na globalnym rynku, co również wpływa na polską sytuację ekonomiczno-gospodarczą, a ta jest przesłanką decydującą o wysokości stóp procentowych.
Źródło: KRN.pl | 2018-11-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)