Jak w najbliższych latach powinny zmieniać się polskie miasta? Pięć postulatów dotyczących najistotniejszych zmian w przestrzeni publicznej przybliżył architekt Zbigniew Maćków w rozmowie ze Zbigniewem Grzegorzewskim dla MarketNews24.
Przestrzeń publiczna wymaga zmian
Propozycje wprowadzenia modyfikacji w przestrzeni publicznej sformułowali w pięciu postulatach Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia oraz Zbigniew Maćków, architekt, właściciel biura Maćków Pracownia Projektowa. Wśród proponowanych usprawnień eksperci wskazują na konieczność zadbania o większą powierzchnię przestrzeni publicznej. Obecnie mieszkańcy dużych miast uciekają poza ich ścisłe centra, na obrzeża, podczas gdy powierzchnia w śródmieściu się marnuje. Jednocześnie należy zadbać o podniesienie jakości tzw. przestrzeni pośredniej. Tym mianem określa się miejsca takie jak skwery, tereny wokół klatek schodowych i inne obszary, w których kwitną relacje lokalnych, sąsiedzkich społeczności. Bezwzględnie potrzebny jest również dialog kultury z nauką - Zbigniew Maćków zwrócił uwagę na zjawisko odbioru oferty kulturalnej w kontekście środowiska naturalnego. Oznacza to, że jeśli miasto cechować będzie wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza, organizacja atrakcyjnych eventów nie zda się na nic. Ludzie będą z niego uciekać mimo wszystko, szukając czystego powietrza.
W Polsce mieszkania są za małe
Kolejnym ważnym postulatem przytoczonym przez architekta Zbigniewa Maćkowa w rozmowie z MarketNews24 jest kwestia dostępności większych mieszkań. Ta propozycja bezpośrednio odnosi się do potrzeb nas wszystkich, które szczególnie odczuwalne stały się w trakcie pandemii i związanej z nią izolacji społecznej. Każdy miał wówczas dla siebie zbyt mało przestrzeni. Architekt podkreślił, że mieszkania zbyt małe w stosunku do potrzeb zamieszkujących je rodzin to problem bezpośrednio związany z ceną nieruchomości – niska zdolność kredytowa oznacza możliwość zakupu jedynie małego mieszkania. Źródło tego problemu znajduje się przede wszystkim w obecnej wartości gruntu. To aż 30 proc. ceny mieszkania – zbyt wiele miejskich areałów jest niedostępnych bez racjonalnego powodu.
Obniżając cenę powiększamy powierzchnię o te 30 proc. – powiedział Zbigniew Maćków.
Szukanie rozwiązań prowadzących do neutralności energetycznej największych skupisk ludzkich to ostatni z postulatów Zbigniewa Maćkowa i Rafała Dutkiewicza. Architekt podkreślił, że jeśli chcemy myśleć o przyszłości naszych dzieci, to musimy zadbać o radykalną zmianę w nawykach związanych z konstruowaniem miast i funkcjonowaniem w nich. Zauważył również, że 60 proc. generowanego przez człowieka śladu węglowego to wina produkcji i transportu materiałów budowlanych np. z Chin, sposób użytkowania obiektów, a także ogrzewanie oraz schładzanie ich. Wprowadzając w życie zaproponowane zmiany zyskamy więc szansę na życie w miastach przyjaznych zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.
Źródło: KRN.pl | 2020-09-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (1)
bez lobbyingu ⋅ 06-10-2020 | 18:06
W jaki sposób zwiększenie powierzchni mieszkań zmniejszy ślad węglowy??? Chyba na odwrót. Miejskie areały niedostępne bez powodu? W Katowicach buduje się na każdym kawałku nieużytku, który w międzyczasie zdążył się przekształcić w dziki teren zielony. Wolałabym, żeby takie tereny pozostały niedostępne dla developerów. Osiedla są budowane bez rozwijania transportu publicznego. Pan Maćków wypowiadał się jako architekt zainteresowany dostępnością terenów dla własnej działalności zawodowej, a nie jako ekspert od przekształcania miast w bardziej ekologiczne.