Prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone we własność. Dzięki temu grunty użytkowane na cele mieszkaniowe stały się własnością ich użytkowników.
Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln osób, które dotychczas miały prawo użytkowania wieczystego do gruntów wykorzystywanych jako grunty pod zabudowę mieszkaniową, stały się ich właścicielami. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że ministerstwo jest gotowe do udzielenia pomocy w formalnościach związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Wsparcie merytoryczne przewidziano zarówno dla samorządów, jak i spółdzielni mieszkaniowych czy deweloperów. Zainteresowani będą mogli skonsultować wzory zaświadczeń o przekształceniu oraz wnioski o płatność jednorazową. Cały proces dalszych zmian w tym zakresie ma być na bieżąco monitorowany.
Zgodnie z zapewnieniami wiceministra Sobonia koszt przekształcenia nie przewyższy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania wieczystego. W niepamięć mają pójść także niespodzianki związane z waloryzacją opłat. Ponadto, jak podkreśla resort, żaden sąd ani Trybunał Konstytucyjny nie będzie mógł podważyć żadnej z regulacji, która znajduje się w ustawie.
Dodatkowo, jeśli dana nieruchomość obejmuje obszar gruntów Skarbu Państwa, a użytkująca ją osoba zdecyduje się na jednorazową spłatę, przewidziano bonifikaty. Z kolei zniżki odnoszące się do terenów pozostających własnością samorządów mają regulować lokalne władze.
Źródło: KRN.pl | 2019-01-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)