W którym mieście kupiłbyś mieszkanie pod wynajem?
W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu, o to, które miasto wybraliby jako lokalizację mieszkania pod wynajem. Wśród możliwości wyboru znalazły się takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice.
W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu, o to, które miasto wybraliby jako lokalizację mieszkania pod wynajem. Wśród możliwości wyboru znalazły się takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice. Niemal połowa (49 proc.) respondentów wskazała, że podejmując decyzję o zakupie lokalu pod wynajem, zdecydowałaby się na Kraków. 25 proc. osób wybrało natomiast Warszawę, która znalazła się na drugim miejscu. Trzecie miejsce wśród respondentów zajął Wrocław z wynikiem 14 proc. Na końcu uplasowały się Katowice (6,5 proc.) oraz Poznań (5,5 proc.).
Tak duża popularność Krakowa to dowód na to, że inwestorzy dostrzegają w tym rynku potencjał inwestycyjny – stolica Małopolski uznawana jest za lepsze miejsce do inwestowania w nieruchomości pod wynajem niż Warszawa. Wpływ na to ma kilka czynników. Jako najważniejszy wymienić należy przede wszystkim fakt, że Kraków wygrywa z Warszawą, przede wszystkim jeżeli chodzi o poziom cen na rynku nieruchomości. Zakup mieszkania jest tu stosunkowo tańszy niż w Warszawie. Dodatkowo, jest to rynek, na którym dużego problemu nie stanowi znalezienie najemców, pod warunkiem, że mieszkanie będzie spełniać ich potrzeby, które należy uwzględnić już na etapie poszukiwania nieruchomości. Ze względu na to, że główną grupę najemców mieszkań stanowią w Krakowie studenci, najmniejszym ryzykiem obarczony będzie zakup mieszkania położonego w niedalekiej odległości od uczelni, lub w dzielnicy dobrze skomunikowanej z centrum. Dla studentów bardziej praktyczne będą również mieszkania z osobną kuchnią, a nie, popularne w nowoczesnym budownictwie lokale z kuchnią otwartą na salon. W przypadku, gdy naszą grupą docelową będą studenci, warto przemyśleć zakup mieszkania z większą liczbą pokoi. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem właśnie stolicy Małopolski jest stosunkowo stabilny (po wyłączeniu czynników sezonowych) poziom stawek najmu.
Z tych samych powodów nie powinno dziwić niskie zainteresowanie inwestorów zakupem mieszkań pod wynajem w Katowicach czy Poznaniu. Mimo iż są to miejscowości, gdzie za zakup mieszkania nie zapłacimy tyle, ile w Krakowie czy Warszawie, to jednak właśnie tu występuje większe ryzyko związane ze znalezieniem potencjalnych najemców. Rynek najmu w obu tych miastach jest bowiem słabiej rozwinięty. Dziwić może z kolei niska pozycja Wrocławia w zestawieniu.
W którym mieście kupiłbyś mieszkanie pod wynajem? [proc.]
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)