Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Studia nieruchomościowe w Krakowie

KRN.pl | 2011-10-03 r.

Studia nieruchomościowe w Krakowie

W związku z rosnącą intensywnością ruchu kapitału inwestycyjnego na rynku nieruchomości zwiększa się zapotrzebowanie na dobrze wykształconą kadrę specjalistów do jego obsługi

W związku z rosnącą intensywnością ruchu kapitału inwestycyjnego na rynku nieruchomości zwiększa się zapotrzebowanie na dobrze wykształconą kadrę specjalistów do jego obsługi. Sprawdzamy, gdzie mogą kształcić się nieruchomiści w Krakowie oraz jakie jest rzeczywiste zainteresowanie oferowanymi przez wyższe uczelnie studiami licencjackimi, magisterskimi oraz podyplomowymi.

JEDNOSTKI KSZTAŁCĄCE NIERUCHOMISTÓW NA STUDIACH PIERWSZEGO I DRUGIEGO STOPNIA

Nieruchomistów na studiach wyższych kształcą w Krakowie cztery uczelnie wyższe: Uniwersytet Ekonomiczny, Krakowska Akademia, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki oraz Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania. Dwie pierwsze mają w swojej ofercie studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania prowadzi studia licencjackie i magisterskie w trybie stacjonarnym, natomiast Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki oraz oferuje jedynie studia I stopnia.

Tabela 1. Krakowskie uczelnie wyższe prowadzące studia I i II stopnia z zakresu nieruchomości

Lp.

Uczelnia

Wydział

Kierunek (nazwa specjalności)

1

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych

Ekonomia (Gospodarowanie nieruchomościami)

2

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Wydział Ekonomii i Zarządzania

Zarządzanie (Gospodarka nieruchomościami)

3

Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie

Wydział Ekonomii i Informatyki

Inwestycje i nieruchomości

4

Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania

Wydział Ekonomii i Turystyki

Ekonomia (Gospodarowanie nieruchomościami)

 

Uniwersytet Ekonomiczny kształci specjalistów z dziedziny rynku nieruchomości w ramach kierunku Ekonomia na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych. Studia prowadzone są przez Katedrę Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego. Limity przyjęć na studiach stacjonarnych I i II stopnia wynoszą 240 osób. W roku akademickim 2011/2012 na studiach stacjonarnych I stopnia liczba kandydatów wyniosła 725 osób (na jedno miejsce przypada 3 kandydatów), natomiast na studiach II stopnia 468 osób (na jedno miejsce przypada ok. 2 kandydatów). W przypadku studiów niestacjonarnych liczba chętnych na jedno miejsce, zarówno na studia I, jak i II stopnia, oscyluje w granicach 0,8 – 1. Nie wszystkie z osób rozpoczynających ekonomię zostaną jednak nieruchomistami. Uniwersytet oferuje bowiem kilka specjalności, a specjalność gospodarowanie nieruchomościami uruchamiana jest w przypadku zgłoszenia się ok. 30 osób. Każdego roku tworzona jest 1 lub 2 grupy przyszłych nieruchomistów. W roku akademickim 2009/2010 specjalność tę na studiach stacjonarnych I stopnia ukończyło 36 absolwentów, natomiast w roku kolejnym (2010/211) było ich znacznie – 62 osoby. W przypadku studiów stacjonarnych II stopnia było to odpowiednio 54 i 32 osoby w latach 2009/2010 i 2010/2011. W przypadku studiów niestacjonarnych ilość absolwentów wyniosła dla studiów I stopnia 51 osób w roku 2009/2010 oraz 7 w roku 2010/2011. II stopień studiów ukończyło 86 studentów w 2010r. oraz 35 w roku 2011. Warto zauważyć, że Uniwersytet Ekonomicznym jest jedyną uczelnią państwową kształcącą nieruchomistów w Krakowie.

Krakowska Akademia kształci nieruchomistów na kierunku zarządzanie (specjalność gospodarka nieruchomościami) na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Od momentu uruchomienia studiów I i II stopnia w 2003 r., uczelnia ta wykształciła już 318 nieruchomistów, w tym 171 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 147 studiów niestacjonarnych.

Studia na kierunku Ekonomia ze specjalnością Gospodarowanie nieruchomościami oferuje także Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania. Są to studia I i II stopnia na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych. Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki oferuje natomiast studia na kierunku Inwestycje i nieruchomości. Jako jedyna z uczelni kształci tylko na poziomie I stopnia studiów.

JEDNOSTKI KSZTAŁCĄCE NIERUCHOMISTÓW NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH

Krakowskie uczelnie przygotowały szeroką ofertę studiów podyplomowych przygotowujących do zawodów bezpośrednio związanych z rynkiem nieruchomości. Studia te pozwalają na uzupełnienie wykształcenia i wyspecjalizowanie się w kierunku zarządzania, pośrednictwa i wyceny nieruchomości, a także, od tego roku akademickiego – zarządzania inwestycjami deweloperskimi. W odpowiedzi na spore zainteresowanie tymi zawodami, w Krakowie studia kształcące w tych profesjach prowadzi siedem jednostek. Są to: Uniwersytet Ekonomiczny, Krakowska Szkoła Biznesu UEK, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, Krakowska Akademia oraz Politechnika Krakowska.

Tabela 2. Krakowskie uczelnie wyższe prowadzące studia podyplomowe z zakresu nieruchomości

Lp.

Uczelnia

Kierunek

1

Krakowska Szkoła Biznesu UEK

Zarządzanie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

2

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Zarządzanie inwestycjami deweloperskimi

3

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja

Zarządzanie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Wycena nieruchomości

4

Akademia Górniczno-Hutnicza im. S. Staszica

Szacowanie nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

5

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Gospodarka nieruchomościami

6

Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie

Zarządzanie nieruchomościami

Wycena nieruchomości

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

7

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Zarządzanie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Wycena nieruchomości


Krakowska Szkoła Biznesu działająca przy Uniwersytecie Ekonomicznym prowadzi studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Od bieżącego roku akademickiego Uniwersytet Ekonomiczny zaplanował studia podyplomowe związane z rynkiem nieruchomości – zarządzanie inwestycjami deweloperskimi. Katedra Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego nadal prowadzi rekrutację, a uruchomienie kierunku będzie zależało od liczby chętnych. Studia te adresowane są do rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców, a także pracowników jednostek publicznych zajmujących się gospodarowaniem nieruchomościami czy pracowników przedsiębiorstw inwestujących na rynku nieruchomości. Podjąć je mogą również absolwenci studiów związanych z gospodarowaniem nieruchomościami.

 Akademia Górniczo-Hutnicza oferuje studia podyplomowe na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na kierunku szacowanie nieruchomości oraz na Wydziale Zarządzania na kierunkach zarządzanie nieruchomościami oraz pośrednictwo obrotu nieruchomościami. W przypadku szacowania nieruchomości liczba chętnych na miejsce wynosi 2 osoby. Na kierunek ten w tym roku zostało przyjętych 110 osób. Ogólnie w jego ramach wykształcono już 1044 osoby. Na dwa kolejne kierunki limit przyjęć wynosi 130 miejsc. Jeśli zainteresowanie studentów będzie większe, niż przewidywała to uczelnia, organizowane będą kolejne kierunki. Zarządzanie nieruchomościami ukończyło do tej pory ok. 600 studentów, natomiast pośrednictwo obrotu nieruchomościami – ok. 700.

Studia podyplomowe na trzech kierunkach umożliwia też Krakowska Akademia. Są to zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz wycena nieruchomości. Ogólnie wykształcono już na nich 186 osób. Istotne jest, że uczelnia prowadzi nabór przez cały rok.

Politechnika Krakowska na Wydziale Inżynierii Lądowej udostępnia studia podyplomowe na kierunku gospodarka nieruchomościami. Limit roczny przyjęć na te studia wynosi 120 osób. W tym roku przyjęto 109 uczestników.

Zarządzanie nieruchomościami, jako najpopularniejszy kierunek studiów podyplomowych tej branży, znajduje się także w ofercie Wydziału Ekonomii i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki. W ubiegłym roku studia rozpoczęło 45 osób, a ukończyło – 39. Uczelnia nie przewiduje limitów, a rekrutacja nadal trwa.

Wszystkie realizowane w ramach ww. kierunków programy studiów podyplomowych uwzględniają minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami. Ukończenie takich studiów podyplomowych jest pierwszym krokiem do ubiegania się o uzyskanie państwowej licencji dla tych zawodów. Również absolwenci kierunków kształcących w zakresie szacowania nieruchomości, po odbyciu wymaganej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu państwowego, mogą starać się o nadanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego.

pdf Pobierz plik PDF (3.17 MB)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na zamianędziałki na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Gliwickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Miechowskidomy na sprzedaż gmina M. Katowicedomy na wynajem gmina Moszczenicadomy na wynajem w Ostrówkudomy na wynajem w Gózdziemieszkania na wynajem w Wyszkach

Deweloperzy

);