Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Stabilny rynek nowych mieszkań

KRN.pl | 2013-08-05 r.

Stabilny rynek nowych mieszkań

Rynek nowych mieszkań w drugim kwartale 2013 r. cechuje się dalszą, postępującą stabilizacją cen.

Rynek nowych mieszkań w II kwartale 2013 r. cechowała dalsza, postępująca stabilizacja cen. W porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano tylko nieznaczne spadki i korekty cen w przypadku największych (poza Warszawą) analizowanych miast w Polsce. Badanie podaży nowych mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, oddawanych do użytkowania w okresie styczeń-czerwiec, wskazuje na spadek, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W II kwartale odnotowano również zmniejszenie się liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Dane dotyczące niższej podaży powinny mobilizować klientów, którzy obecnie są w stanie przebierać w licznych ofertach, z powodzeniem negocjując ceny. 

Hamulcem dla działań podejmowanych przez klientów jest niepewność na rynku pracy i konieczność funkcjonowania w warunkach dekoniunktury gospodarczej. Z danych statystycznych GUS dotyczących sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w maju 2013 r. wynika, iż wciąż utrzymują się tendencje świadczące o występowaniu spowolnienia gospodarczego. W sektorze budownictwa odnotowuje się spadek produkcji.  Ogólny klimat dekoniunktury determinuje niekorzystne nastroje  wśród przedsiębiorstw budowlanych. Pesymistyczna ocena dotyczy zarówno bieżącej sytuacji, jak i prognoz na przyszłość. Firmy wskazują przede wszystkim na ograniczenie portfela zamówień i produkcji. W maju odnotowano pogłębienie się spadku produkcji budowlano-montażowej. Wśród podstawowych uciążliwości związanych z prowadzeniem działalności firmy, podobnie jak w miesiącach poprzednich, wymieniają wysoki koszty zatrudnienia oraz dużą konkurencję, pozytywnie oceniany jest z kolei niższy koszt zakupu materiałów oraz większa dostępność wykwalifikowanych pracowników z branży.

Do szczególnie istotnych wydarzeń, które miały miejsce w II kwartale br. należy z pewnością zaliczyć ogłoszenie przez Komisję Nadzoru Finansowego nowej rekomendacji. Rekomendacja SIII zakłada przede wszystkim obniżenie poziomu wskaźnika LtV do minimum 80 proc. w przypadku kredytów mieszkaniowych. Według założeń Komisji, większość zapisów nowej rekomendacji wejdzie w życie od początku nowego roku. Zapisy te są szczególnie istotne dla kredytobiorców, którzy zgodnie z nowymi zapisami, będą musieli przed zakupem mieszkania zgromadzić odpowiedni wkład własny. Zwiększenie poziomu kredytowania z 80 do 90 proc. jest jednak możliwe pod wyjątkiem dodatkowego ubezpieczenia wartości, która przekroczy próg 80 proc. Wymagania dotyczące konieczności posiadania wkładu własnego będą jednak wprowadzane stopniowo. Dla kredytów udzielanych do końca 2014 r. wartość wskaźnika nie powinna być niższa niż 95 proc. Innym zapisem Rekomendacji jest również określenie maksymalnego okresu kredytowania klientów indywidualnych. Według KNF okres ten nie powinien przekraczać 25 lat. Ogłoszenie Rekomendacji nie wpłynęło w bezpośrednim stopniu na rynek nowych mieszkań w analizowanym okresie. Na faktyczny efekt wprowadzenia nowych zapisów trzeba będzie poczekać aż  do momentu, w którym wejdą w życie. Wizja nowych zasad udzielania kredytów może jednak stymulować pośrednio bieżące decyzje wśród klientów zastanawiających się obecnie nad zakupem mieszkania.  Szczególnie dotyczy to grupy, która w dużym stopniu planuje skorzystać z finansowania zakupu kredytem hipotecznym. 

Na rynku kredytów hipotecznych wciąż utrzymuje się bardzo niski poziom oprocentowania. Mimo dalszego obniżania przez RPP stóp procentowych nie zaobserwowano w poprzednim kwartale znacznego wzrostu zdolności kredytowej, głównie z tytułu wyższych marż. Sprzedający na rynku nieruchomości, w tym deweloperzy, odnotowują odpływ części klientów z powodu zamknięcia programu „Rodzina na Swoim”. Z informacji z rynku wynika jednak, że więcej transakcji finansowanych jest realizowanych obecnie bezpośrednio z oszczędności kupujących. Rynek nowych mieszkań cieszy się wciąż dużym zainteresowaniem o czym świadczy wysoka frekwencja podczas branżowych targów mieszkaniowych. Wiele osób jest przekonanych o tym, że to właśnie teraz nadszedł najlepszy czas na zakup nieruchomości. Prawie 40 proc. respondentów sondy KRN.pl jest zdania, że ceny mieszkań nie są w stanie obniżyć się już do poziomu sprzed boomu. Obecnie poziom cen utrzymuje się na poziomie odnotowywanym w pierwszym etapie hossy. Z pewnością stymulująco na decyzje zakupowe klientów (oprócz niskich cen i niskiego oprocentowania) wpłynie również wejście w życie nowego programu dopłat rządowych „Mieszkanie dla Młodych”.  W ostatnich miesiącach odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie proponowanej przez rząd ustawy. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie programem „Rodzina na Swoim”, można założyć, że również jego następca znajdzie licznych entuzjastów. Pozytywy wprowadzenia programu odczują najprawdopodobniej także deweloperzy. Program zakłada bowiem dopłaty do zakupu mieszkań pochodzących tylko z rynku pierwotnego.

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania na zamianędomy na wynajemdomy na sprzedaż powiat M. Sopotdomy na sprzedaż powiat Polkowickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sernikimieszkania na sprzedaż gmina Kwidzynmieszkania na sprzedaż w Muniakowicachmieszkania na wynajem w Orledomy na wynajem w Gościcinie

Deweloperzy

);