Skąd pozyskujesz wiedzę o rynku nieruchomości?
W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu o to, z jakich źródeł pozyskują wiedzę o rynku nieruchomości. Wyniki badań wskazują na to, że aż 46,7 proc. z ogólnej liczby respondentów czerpie informacje o rynku nieruchomości z prasy specjalistycznej.
Skąd pozyskujesz wiedzę o rynku nieruchomości?
[proc.]
W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu o to, z jakich źródeł pozyskują wiedzę o rynku nieruchomości. Wyniki badań wskazują na to, że aż 46,7 proc. z ogólnej liczby respondentów czerpie informacje o rynku nieruchomości z prasy specjalistycznej. Mniej więcej co czwarty uczestnik sondy przyznaje z kolei, iż zdobywa wiedzę przez przeglądanie branżowych forów internetowych. Niewiele mniej osób (20 proc.) wykorzystuje doświadczenie specjalistów pracujących w branży. Tylko 6,7 proc. pozyskuje informacje bezpośrednio od najbliższych znajomych.
Większość osób, które nie są zawodowo związane z branżą nieruchomości interesuje się sytuacją na rynku sporadycznie, przede wszystkim na etapie zakupu, sprzedaży lub wynajmu domu lub mieszkania. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że decyzja dotycząca sprzedaży lub zakupu nieruchomości jest dla większości klientów indywidualnych jedną z najważniejszych w życiu. Wynika to przede wszystkim z wielkości kapitału i wysokich cen transakcyjnych nieruchomości. Przed zakupem nieruchomości klienci powinni jak najlepiej zbadać sytuację na lokalnym rynku nieruchomości lub skonsultować się z kompetentnymi osobami działającymi w branży. Na tym etapie niezwykle pomocne okazują się właśnie specjalistyczne opracowania, analizy i raporty. Dzięki nim potencjalni kupujący mogą dowiedzieć się więcej na temat bieżących trendów i tendencji rynkowych oraz prognoz na przyszłość. Wiedza na ten temat pozwoli w lepszy sposób przygotować się do dalszych rozmów i negocjacji ze sprzedającym. Niewykluczone również, iż znacznie lepiej będzie kupić nieruchomość na przełomie trendu spadkowego i wzrostowego, niż w przypadku tendencji odwrotnej. Bardzo często zakup nieruchomości jest finansowany przez klientów w części lub całości z kredytu hipotecznego. Polityka kredytowa banków jest ściśle związana z działaniami Rady Polityki Pieniężnej oraz aktualną sytuacją gospodarczą kraju. W przypadku planów skorzystania z oferty kredytowej, warto sprawdzić zapisy ostatnio wprowadzonych rekomendacji oraz prognozy na przyszłość. Dzięki temu możliwe będzie dokonanie analizy zdolności kredytowej oraz sprawdzą rankingi kredytów hipotecznych. Pozwoli to oszczędzić czas związany z podjęciem decyzji o zakupie i zweryfikować potrzeby kupującego w stosunku do jego możliwości finansowych. W roku 2013 klienci, którzy zdecydowali się kupić mieszkanie, nie posiadali jeszcze wymogu posiadania wkładu własnego – od stycznia 2014 r. są zobowiązani do jego posiadania w wysokości 5 proc.
Oprócz dokładnego zbadania tendencji na rynku nieruchomości oraz bieżącej sytuacji na rynku kredytowym istotne jest również zorientowanie się w aktualnie obowiązujących przepisach prawa. Możliwości zakupowe potencjalnych klientów może zwiększyć również sprawdzenie informacji o dostępności aktualnie funkcjonujących programów dopłat rządowych. Po doświadczeniu z lat poprzednich widać, że zainteresowanie tego typu programami (wcześniejszym „Rodzina na Swoim” oraz obecnym „Mieszkanie dla Młodych”) jest bardzo wysokie. Im większą wiedzę klient pozyska na etapie poszukiwania nieruchomości, tym większe jest prawdopodobieństwo, że popełni mniej błędów w momencie zakupu lub sprzedaży. Co ciekawe, tylko co piąta osoba, która wzięła udział w sondzie KRN.pl stwierdziła, że po informacje dotyczące rynku nieruchomości skierowałaby się do specjalisty z branży. Z wyników sondy widać, że ponad 70 proc. respondentów woli szukać informacji na własną rękę. Związane jest to najprawdopodobniej ze sporą nieufnością klientów w stosunku do pośredników w obrocie nieruchomościami, z którymi klienci mają zazwyczaj największy kontakt na etapie sprzedaży lub zakupu nieruchomości. W przypadku większych transakcji na rynku nieruchomości warto zwrócić się do osoby posiadającej doświadczenie w danej branży, choćby w celu weryfikacji spostrzeżeń i potwierdzenia własnych obserwacji.
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)