Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Rynek pierwotny czy wtórny?

KRN.pl | 2013-08-19 r.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Analiza sondy KRN.pl: Z jakiego rynku najbardziej opłaca sie kupić mieszkanie ?

Najbardziej opłaca się obecnie kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Takiego zdania jest aż 62 proc. respondentów, którzy wzięły udział w ostatniej sondzie KRN.pl. Pozostała część uczestników badania (37,8 proc.) twierdzi z kolei, że bardziej atrakcyjny jest pod tym względem rynek pierwotny. Niski popyt efektywny na rynku nieruchomości jest zauważalny w każdym z tych segmentów. Bezpośrednim efektem niższego zainteresowania jest postępujący w ostatnich latach spadek cen ofertowych i transakcyjnych. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak zjawisko stabilizowania się poziomu cen i hamowania trendu spadkowego. Ceny na rynku pierwotnym spadły w największych polskich aglomeracjach do poziomu odnotowywanego w początkowym etapie boomu z połowy poprzedniej dekady. Wysokie obniżki zostały odnotowane również na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku mieszkań położonych w gorszych lokalizacjach i wybudowanych w starszych technologiach. Mimo wciąż ograniczonego popytu, wahania i obniżki cenowe są dzisiaj zdecydowanie mniej gwałtowne niż w poprzednich latach. Wiele osób jest przekonanych, że to właśnie teraz nastąpił najlepszy moment na zakup nowego mieszkania. Na rynku pojawiają się coraz liczniej osoby, które inwestują w nieruchomości, finansując zakup z własnych oszczędności. Jednym z pierwszych dylematów kupującego, na wstępnym etapie poszukiwania lokalu jest jednak  wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym lub wtórnym. Bez względu na dokonany wybór decyzja ta będzie miała zarówno swoje wady jak i zalety.

Zdecydowanym plusem wynikającym z zakupu mieszkania „z drugiej ręki” jest możliwość większego przebierania w dogodnych lokalizacjach. Podaż na rynku pierwotnym jest tutaj silnie ograniczona ze względu położenia gruntów, do jakich dostęp mają deweloperzy budujący nowe inwestycje. Tym samym, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, istnieje większa szansa na znalezienie mieszkania położonego centralnie, z dobrym dojazdem i lepszą komunikacją z pozostałą częścią miasta. Na rynku pierwotnym pojawiają się również inwestycje położone w centralnych częściach miast, jednak ze względu na wysokie ceny gruntów również ostateczna cena oferowanych mieszkań jest praktycznie dostępna tylko dla najbardziej zamożnych klientów.

Inną przewagą rynku wtórnego jest to, że klient jest w stanie zobaczyć mieszkanie, które kupuje. W przypadku rynku pierwotnego kupujący często opiera się na projekcie i wizualizacjach. Jest więc zawarte w tym pewne ryzyko, iż nowo budowane mieszkanie nie będzie pokrywało się w rzeczywistości z jego wcześniejszym wyobrażeniem. W przypadku rynku wtórnego kupujący jest w stanie zrealizować transakcję względnie szybko, w porównaniu z rynkiem pierwotnym, na którym oczekiwanie na mieszkanie trwa kilkanaście miesięcy.

Zaletą nowych mieszkań jest z pewnością technologia budowy. Deweloperzy mają obecnie dostęp do nowoczesnych systemów i materiałów budowlanych. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że część firm, chcąc zaoszczędzić stosuje tanie rozwiązania, które w przyszłości będą się cechowały mniejszą trwałością. Przed dokonaniem wyboru mieszkania w danej inwestycji warto sprawdzić inne, zakończone realizacje tego dewelopera. Wskazane jest także zorientowanie się w kondycji finansowej firmy, od której zamierzamy kupić mieszkanie. Z kolei na rynku wtórnym konieczne jest wnikliwe sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Różny jest również poziom kosztów dodatkowych związanych z transakcją. Zakup mieszkania z rynku wtórnego oznacza konieczność uiszczenia podatku PCC w wysokości 2 proc. ceny transakcyjnej. Jeżeli w zakup zaangażowany jest pośrednik nieruchomości, należy również uwzględnić jego prowizję. Nieruchomość z rynku pierwotnego wymaga z kolei wykończenia i umeblowania. Jest to koszt, który w zależności od preferencji może podwyższyć cenę o ok. 500-1200 zł/mkw.

Najbardziej opłaca się obecnie kupić 
mieszkanie z:
• rynku pierwotnego (37.8%)
• rynku wtórnego (62.2%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy