Raport KRN.pl: Rynek nowych mieszkań w Krakowie
Krakowski rynek nieruchomości w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku cechował się stabilnym poziomem popytu, cen mieszkań oraz utrzymaniem koniunktury z końca poprzedniego roku.
Krakowski rynek nieruchomości w pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku cechował się stabilnym poziomem popytu, cen mieszkań oraz utrzymaniem koniunktury z końca poprzedniego roku. W pierwszym półroczu 2015 roku na rynku nowych mieszkań trwa dobra koniunktura dla firm deweloperskich. Większa aktywność działających na krakowskim rynku deweloperów determinowana jest przez szereg czynników wpływających bezpośrednio na segment budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Przede wszystkim nie odnotowano wyraźnego spadku dynamiki sprzedaży, którego obawiano się z tytułu wprowadzenia przez banki zaostrzonych kryteriów dotyczących wkładu własnego. Zmiany wynikające z wdrożenia nowelizacji rekomendacji „S” zostały zbilansowane częściowo przez funkcjonujący program „Mieszkanie dla Młodych”, który umożliwia kupującym sfinansowanie wkładu własnego. Ostatnie miesiące pokazują, że wzrasta liczba preferencyjnych kredytów udzielanych w ramach programu rządowego. Zwiększone zainteresowanie tą formą dofinansowania zakupu nieruchomości wiąże się głównie z podniesieniem limitów cenowych, czego efektem jest większa liczba obiektów kwalifikujących się do udziału w programie.
Popyt na rynku nieruchomości z pewnością stymuluje również utrzymujący się niski poziom stóp procentowych, który wpływa na większą popularność oferty rynku kredytowego. Mimo że banki częściowo niwelują skutki łagodnej polityki, podnosząc poziom marż, to obecna sytuacja na rynku kredytowym wciąż jest dla kredytobiorców atrakcyjna. Należy również podkreślić, że ustawicznie wzrasta udział transakcji gotówkowych. Relatywnie niski poziom cen mieszkań oraz wyhamowanie trendu spadkowego przyciąga kupujących, którzy decydują się na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych.
Niski poziom wahań przeciętnej ceny metra kwadratowego w Krakowie świadczy o zrównoważeniu sytuacji na rynku nieruchomości. W pierwszym kwartale 2015 roku za zakup nowego mieszkania trzeba było średnio zapłacić 6425 zł/mkw. Tymczasem w drugim kwartale 2015 roku ceny mieszkań nieznacznie się obniżyły. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich czterech kwartałach ceny wahały się średnio o 16 zł od średniej, co stanowi tylko 0,3 proc. w ujęciu procentowym. Na wyhamowanie dalszych obniżek i postępujące stabilizowanie cen wpływa m.in. uruchomienie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Podobnie jak w przypadku programu „Rodzina na swoim” również obecnie część deweloperów realizuje projekty inwestycyjne głównie z myślą o klientach ubiegających się o dofinansowanie. Oferta mieszkań z tego segmentu jest w dużej mierze oparta na cenach ściśle skorelowanych z ogłaszanymi kwartalnie limitami programu „Mieszkanie dla Młodych”.
Większość powstających nowych inwestycji na mapie Krakowa zlokalizowana jest w południowej części miasta. W bardziej oddalonych od centrum dzielnicach (Podgórze Duchackie, Łagiewniki) kupujący mogą znaleźć mieszkania oferowane w średnich cenach od 5–6 tys. zł/mkw. Intensywnie rozwija się również rejon Starego Podgórza, w którym powstają inwestycje droższe (ok. 7–8 tys. zł/mkw.). Stosunkowo duża koncentracja nowych inwestycji zlokalizowana jest w centrum. Przeciętne ceny mieszkań oferowanych na tym obszarze miasta wynoszą ok. 8–10 tys. zł/mkw. Najlepsze krakowskie lokalizacje w ostatnim czasie wykazują lekką tendencję wzrostową, na którą wpływ ma m.in. sztywna podaż ziemi. Na uwagę zasługują również inwestycje polegające na rewitalizacji kamienic. Z uwagi na ograniczoną podaż gruntów w centrum, inwestorzy modernizują i adaptują istniejące budynki, zasilając podaż nowej oferty. Najtańsze mieszkania na rynku znajdują się we wschodniej części Krakowa (Nowa Huta, Bieńczyce) oraz na północy miasta (Wzgórza Krzesławickie). To właśnie w tych rejonach najwięcej mieszkań kwalifikuje się do dofinansowania przy wykorzystaniu programu „Mieszkanie dla Młodych”. Nabycie mieszkania położonego w dzielnicy Nowa Huta to koszt ok. 5 tys. zł/mkw.
Z analizy struktury nowych inwestycji wynika, że w większości realizowane są projekty posiadające w ofercie od 50 do 200 mieszkań. Znacznie mniej znajduje się w nowej ofercie mniejszych inwestycji, w których liczba mieszkań nie przekracza 50, oraz takich, w których liczba lokali przekracza 200. Najdroższymi mieszkaniami pozostają lokale 1-pokojowe (6620 zł/m kw.) oraz 4-pokojowe i większe (6461 zł/mkw.). Najbardziej licznymi mieszkaniami są jednak lokale 2-pokojowe, których w ofercie znajduje się 44 proc. W ostatnim czasie zauważalny jest jednak wzrost odsetka lokali 3-pokojowych (36 proc.), które stają się coraz bardziej popularne wśród klientów deweloperów.
Pobierz Raport KRN.pl w formacie .pdf
Pobierz plik PDF (3.16 MB)
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)