Raport KRN.pl: Rynek Mieszkaniowy w Krakowie
Deweloperzy, którzy nie mogli narzekać na pustki w biurach sprzedaży, nie byli też chętni do obniżek cen.
Rok 2015 nie przyniósł niespodzianek, jeżeli chodzi o kształtowanie się cen lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego w Krakowie. Po wykluczeniu czynników sezonowych widoczny był tu delikatny trend wzrostowy w porównaniu z rokiem 2014. Czym była spowodowana taka tendencja? Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym był fakt, że 2015 r. okazał się kolejnym okresem, w którym widoczne było wzmożone zainteresowanie nabywców zakupem nowych lokali mieszkalnych. Naturalnym zjawiskiem jest, że deweloperzy, którzy nie mogli narzekać na pustki w biurach sprzedaży, nie byli też chętni do obniżek cen, a to w konsekwencji przełożyło się na niewielkie wzrosty na krakowskim rynku. Nie były one jednak tak duże, aby boleśnie odbić się na kieszeniach nabywców – porównując bowiem średnie ceny ofertowe metra kwadratowego nowych mieszkań w roku 2014 i 2015 (według danych portalu KRN.pl), okazuje się, że podwyżka ta wyniosła nieco ponad sto złotych. Warto podkreślić również, że ta wzrostowa tendencja nie dotyczyła wszystkich części administracyjnych Krakowa.
Do najdroższych dzielnic w stolicy Małopolski niezmiennie należały: Stare Miasto (10993 zł/mkw.), Zwierzyniec (9482 zł/mkw.), Krowodrza (8103 zł/mkw.) oraz Grzegórzki (8096 zł/mkw.). Pierwszy z wymienionych obszarów to część Krakowa, w której ceny mieszkań rządzą się swoimi prawami ze względu na historyczny charakter dzielnicy. Ta najbardziej prestiżowa część Grodu Kraka oferuje osobom poszukującym mieszkania lokale z najwyższej półki, które dostosowane są do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Grzegórzki to natomiast rejon Krakowa, którego pozycja nie słabnie głównie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Starego Miasta. Natomiast Zwierzyniec to dzielnica uznawana od lat za jedną z najbardziej luksusowych, przede wszystkim ze względu na rozległe tereny zielone, które są zdecydowanym wyróżnikiem Zwierzyńca na tle innych dzielnic – tym bardziej cennym, że w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o złej jakości powietrza w mieście. Na piątą pozycję pod względem ceny za metr kwadratowy nowych mieszkań awansowało Podgórze, gdzie nabywcy w 2015 r. płacili średnio 7176 zł/mkw. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzielnica ta stała się ostatnio bardzo popularnym celem inwestycyjnym wśród deweloperów realizujących projekty mieszkaniowe. Na znaczeniu zyskało przede wszystkim Zabłocie, gdzie w roku 2015 realizowanych było sporo inwestycji, które wpłynęły na podniesienie średniej ceny dla całej dzielnicy.
Dębniki (6949 zł/mkw.), Prądnik Czerwony (6684 zł/mkw.), Prądnik Biały (6526 zł/mkw.), Łagiewniki-Borek Fałęcki (6210 zł/mkw.) i Czyżyny (6191 zł/mkw.) to dzielnice, w których średnie ceny nowych mieszkań utrzymywały się między 6 a 7 tys. zł/mkw. To jednocześnie obszary, które należą do najchętniej wybieranych przez osoby nabywające mieszkania w stolicy Małopolski, a jednocześnie przez deweloperów, którzy odpowiadając na potrzeby rynku chętnie realizują tu nowe projekty mieszkaniowe. Najtańsze dzielnice miasta to niezmiennie obszary należące do dawnej Nowej Huty, czyli Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie.
W przeliczeniu na liczbę pokoi, do najdroższych mieszkań w 2015 r. należały lokale 1-pokojowe (6750 zł/mkw.). Najtańszą grupę, podobnie jak w roku 2014, stanowiły natomiast mieszkania 2-pokojowe, których w ofercie deweloperów było najwięcej. Nieznacznie droższe od nich były natomiast lokale 3-pokojowe.
Największa aktywność deweloperów w 2015 r. widoczna była w dzielnicy Podgórze – niemal co piąte mieszkanie, które znajdowało się w ofercie sprzedaży w ubiegłym roku zlokalizowane było właśnie w tej części miasta. Wśród dzielnic z najwyższą podażą nowych mieszkań wymienić należy również Podgórze Duchackie, Prądnik Biały oraz Prądnik Czerwony. Na przeciwnym biegunie znalazły się natomiast Stare Miasto i Zwierzyniec – tam bowiem aktywność inwestycyjna jest ograniczona ze względu na unikatowy charakter tych obszarów.
Pełna wersja raportu w formacie pdf.
Pobierz plik PDF (1.98 MB)
Komentarze (1)
fasta ⋅ 14-03-2023 | 04:46
Documents Cloned cards Banknotes dollar / euro Pounds IDS, Passports, D license, Utility bills, Social Security Cloned cards, Resident ,permit fullz and dumps visas Banknotes dollar / euro Pounds bank statement Certificates, Diplomas, Any documents etc . IELTS,TOEFL,ESOL,CHSK Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762 Government Database System..Email ( lifiben@gmail.com ) We Produce Passports,Drivers Licenses,ID Cards,Birth Certificates,Diplomas,Visas,SSN,Marriage Certificates,Divorce Papers,US Green Cards,University Degrees,Counterfeit Money,SSD Chemical Solution And Activation Banknotes dollar / euro Pounds Powder Used For Cleaning Coated Black Money, And Other Documents Cloned cards, Resident fullz and dumps For A Number Of Countries Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762