Raport KRN.pl: Rok ostatnich szans
Analiza cen na wtórnym rynku mieszkaniowym w 2012 r.
Rok 2012 dla rynku nieruchomości zapisał się przede wszystkim jako okres istotnych zmian legislacyjnych, które nie mogły pozostać bez wpływu na ogólną koniunkturę na rynku. Wejście w życie tzw. nowej ustawy deweloperskiej, wygasająca „Rodzina na Swoim” oraz rządowa zapowiedź nowego programu pomocowego „Mieszkanie dla Młodych” — to główne czynniki, które determinowały sytuację na rynku nieruchomości w ubiegłym roku. Nie bez znaczenia było również wciąż odczuwalne spowolnienie wzrostu gospodarczego, a także restrykcyjna polityka banków — przede wszystkim rygorystyczne metody naliczania zdolności kredytowej i wycofywanie się instytucji finansowych z kredytów walutowych. Na tej płaszczyźnie poprawę niekorzystnej sytuacji miało przynieść obniżenie stóp procentowych, a także zapowiedziana przez Komisję Nadzoru Finansowego nowelizacja Rekomendacji S.
Wszystkie te czynniki nie pozostały bez wpływu na ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku oraz Katowicach. Z danych portalu KRN.pl wynika, że w tych miastach w ubiegłym roku odczuwalny był delikatny trend spadkowy cen mieszkań.
Z badania trendów cenowych w największych polskich miastach wojewódzkich przeprowadzonych przez Dział Analiz KRN.pl, wynika, że w analizowanym okresie odnotowaliśmy spadki cen mieszkań prawie w każdym badanym obszarze kraju. Największa obniżka cen mieszkań z rynku wtórnego wystąpiła w Krakowie, gdzie średni poziom ceny metra kwadratowego zmniejszył się w porównaniu z rokiem poprzednim aż o 6 proc. Mimo odnotowanych spadków cen, najdroższym miastem z analizowanej grupy aglomeracji wciąż pozostaje Warszawa. W ujęciu kwotowym za jeden metr kwadratowy w roku 2012 trzeba było zapłacić ok. 300 zł mniej niż w roku wcześniejszym. Najmniejsze spadki cen w porównaniu z 2011 r. odnotowano w Katowicach i Poznaniu. W przypadku obu miast obniżka wyniosła 3,5 proc.
Pobierz plik PDF (6.84 MB)
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)