Prestiż lokalizacji a jej atrakcyjność
Zespół Krakowskiego Rynku Nieruchomości przeprowadził wśród odwiedzających targi kolejną ankietę należącą do cyklu badań preferencji klientów na rynku nieruchomości.
W czasie ostatniej setnej, jubileuszowej Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań zespół Krakowskiego Rynku Nieruchomości przeprowadził wśród odwiedzających targi kolejną ankietę należącą do cyklu badań preferencji klientów na rynku nieruchomości. Uczestnicy sondy otrzymali dwa pytania. Pierwsze pytanie dotyczyło identyfikacji czynników wpływających zdaniem respondentów na atrakcyjność poszczególnej dzielnicy miasta. W drugim pytaniu ankietowane osoby zostały zapytane o cechy jakie wpływają według nich na to, że dana okolica uznawana jest za prestiżową. Podstawową obserwacją, odnotowaną z badania jest fakt, że całkowicie inaczej kształtuje się udział czynników wpływających na prestiż lub atrakcyjność danej okolicy.
Przede wszystkim o atrakcyjności danej dzielnicy nie świadczy głównie jej bliskie położenie w odniesieniu do centrum miasta. Atrybut lokalizacji nieruchomości na mapie miasta pozostaje wciaż istotny, jednak podstawową zaletą jest dobra dostępność komunikacyjna. Prawie 3/4 z ogólnej liczby respondentów uznaje dobrą dostępność komunikacyjną za główny czynnik świadczący o atrakcyjności danej okolicy, na bliskie położenie względem centrum miasta wskazuje tylko 41 proc. Potwierdza to tendencję, która została zaobserwowana w poprzednich badaniach. Wiele osób preferuje mieszkanie w spokojnym otoczeniu, o niższym poziomie hałasu, kosztem większego oddalenia od centrum miasta. Jednocześnie klientom zależy, aby komunikacja z pozostałą częścią miasta umożliwiła codzienne komfortowe funkcjonowanie. Wśród preferowanego sąsiedztwa znakomita większość respondentów wskazywała w poprzednich badania tereny zielone. Również w ostatniej sondzie sąsiedztwo zajęło wysoką pozycję wśród cech wpływających na atrakcyjność lokalizacji. Na tą cechę wskazało w sondzie aż 40 proc. osób. Co piąta osoba, która wzięła udział w badaniu wskazała również na istotność dostępności ośrodków użyteczności publicznej oraz bezpieczeństwo okolicy. Znacznie mniej osób uważa, że o atrakcyjności danej okolicy świadczy profil jej mieszkańców (tylko 2 proc. ankietowanych). W przypadku oceny prestiżu danej okolicy odległość od centrum miasta ma w opinii respondentów kluczowe znaczenie. Ponad 3/4 osób z ogólnej liczby respondentów wskazało właśnie ten atrybut. Kolejnymi cechami stanowiącymi o postrzeganiu miejsca za prestiżowe są w opinii uczestników sondy unikatowe sąsiedztwo obiektów lub miejsc (47 proc.) oraz otoczenie inwestycjami o unikatowej architekturze (36 proc.). Co ciekawe prawie co dziesiąta osoba uważa, że o prestiżu stanowią wysokie ceny mieszkań w danej okolicy. Podsumowując wyniki ostatniej sondy Krakowskiego Rynku Nieruchomości pozytywna ocena atrakcyjności okolicy niekoniecznie musi być tożsama z uznaniem jej za lokalizację prestiżową.
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)