Pośrednik i zarządca po deregulacji
Komentarz KRN.pl: Czy obawiasz się spadku jakości usług po deregulacji zawodów nieruchomościowych?
Aż 61 proc. z ogólnej liczby respondentów, którzy wzięli udział w ostatniej sondzie KRN.pl twierdzi, iż obawia się spadku jakości usług spowodowanej deregulacją zawodów nieruchomościowych. Przeciwnego zdania jest 39 proc. uczestników badania. Główną ideą deregulacji proponowanej przez rząd jest ułatwienie dostępu do poszczególnych zawodów, najczęściej poprzez obniżenie wymogów stawianych nowym kandydatom. W obecnej chwili ustawa wraca z senatu do sejmu. Komisja Nadzwyczajna będzie zajmować się rozpatrywaniem licznych poprawek wprowadzonych przez senat. Jeżeli zmiany proponowane przez sejm zostaną utrzymane dla pośredników i zarządców, zmieni się bardzo wiele. Zniknie: obowiązek ubezpieczenia się, odpowiedzialność zawodowa oraz praktycznie wszystkie wymogi dotyczące wykształcenia i konieczności odbycia praktyki zawodowej. Pośrednikiem lub zarządcą będzie mógł być praktycznie każdy, kto zarejestruje swoją działalność albo uzyska wpis do KRS. Wprowadzenie licencji zawodowych miało przede wszystkim chronić klientów i ich interesy. Ustawa gwarantowała również funkcjonowanie Komisji Odpowiedzialności Zawodowej tzw. KOZ, której zadaniem było rozpatrywanie skarg dotyczących niekompetentnych podmiotów. Obecnie wszystkie zapisy zgromadzone przez KOZ-ę stracą znaczenie. Badanie poziomu zaufania wśród klientów na rynku nieruchomości wskazywało, iż zawód pośrednika nieruchomości jest przez wiele osób odbierany negatywnie. Klienci często postrzegali pośredników jako osoby nieuczciwe lub niekompetentne, dla których zamiast bezpieczeństwa transakcji istotny jest tylko odpowiedni poziom prowizji.
Część osób zajmujących się pośrednictwem w sposób niezgodny ze standardami i normami etycznymi faktycznie zdewaluowało skutecznie wizerunek całej branży. Obecnie wielu ludzi popiera deregulację, licząc że rynek najlepiej zweryfikuje jakość świadczonych usług przez poszczególne podmioty. Część osób wierzy również w poprawę konkurencyjności na tym rynku i obniżkę cen usług pośrednictwa i zarządzania.
Trudno obecnie ocenić, jakie faktyczne skutki wywoła zniesienie jakichkolwiek wymogów stawianych kandydatom na pośredników i zarządców. Wielu pośredników nieruchomości prawdopodobnie zdecyduje się wycofać z branży, której dochodowość zdecydowanie spadnie. O ile liczba osób zajmujących się obrotem nieruchomościami w zdecydowany sposób wzrośnie, o tyle można szacować, iż proporcjonalnie w branży obniżą się dochody na osobę. Niewykluczone, że na rynku nieruchomości dojdzie do konsolidacji. Firmy będą się łączyć w celu zwiększenia budżetów reklamowych i bardziej skutecznego promowania własnych usług. Tysiące pojedynczych podmiotów będzie mieć nikłe szanse na zaistnienie z własną ofertą na rynku. Tym samym większa konkurencja może przerodzić się w monopol kilku marek. Niewykluczone, że zdecydowanie więcej pracy będą mieć również sądy. Większa liczba osób pracujących w branży pośrednictwa bez wykształcenia i jakiegokolwiek przygotowania praktycznego przełoży się najprawdopodobniej na większą liczbę „zagrożonych” transakcji.
Czy obawiasz się spadku jakości usług po deregulacji zawodów nieruchomościowych? |
• tak (61.0%)
• nie (39.0%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)