Kupujący nie szukają lokali w programie „MdM”
Osoby planujące zakup mieszkania w Krakowie pozostają bezwzględne wobec założeń rządowej pomocy: nie planują skorzystać z pomocy państwa, a ofertę mieszkań kwalifikujących się do programu uznają za nieatrakcyjną.
61 proc. osób uczestniczących w badaniu preferencji nabywców na rynku nieruchomości przeprowadzonym przez dwutygodnik „Krakowski Rynek Nieruchomości” podczas pierwszej, tegorocznej edycji Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbywała się w dniach 22–23 lutego br., zdeklarowało, że nie planuje zakupu mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Taką chęć wyraziło natomiast 32 proc. badanych. Wnioski nasuwają się więc same: wśród inwestorów planujących zakup mieszkania w stolicy Małopolski dominują osoby, które z rządowej pomocy nie chcą skorzystać. Dlaczego? Głównym powodem tak sceptycznej postawy wobec rządowego wsparcia jest zapewne słaba oferta krakowskich deweloperów. Pula lokali kwalifikujących się do programu jest niewielka, a na domiar złego mieszkania, które spełniają ustawowe wymagania zlokalizowane są często w dzielnicach oddalonych od centrum miasta. Na takie „wyrzeczenia” w celu zdobycia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dopłaty stać niewielu inwestorów.
Wyk. 1. Czy planuje Pan/i zakup mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”?
Potwierdzeniem tego, że krakowska oferta spełniająca w chwili obecnej wymagania programu „Mieszkanie dla Młodych” budzi niedosyt osób poszukujących pierwszego mieszkania, jest analiza odpowiedzi na drugie pytanie zadane uczestnikom Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Aż 63 proc. respondentów określiło zasób mieszkań kwalifikujących się do programu jako „nieatrakcyjny”. 25 proc. badanych z kolei nie chciało wypowiadać się na ten temat. Najbardziej wymowny jest fakt, że tylko 12 proc. uczestników sondy uznało ofertę mieszkań kwalifikujących się do programu „Mieszkanie dla Młodych” za atrakcyjną.
Opinia osób planujących zakup mieszkania wyrażona w sondzie przeprowadzonej przez dwutygodnik „Krakowski Rynek Nieruchomości” jest potwierdzeniem przewidywań ekspertów rynku nieruchomości jeszcze z okresu sprzed wejścia w życie programu. Mocno wyśrubowane limity dla Krakowa sprawiają, że głośno zapowiadany program „Mieszkanie dla Młodych” jest dla mieszkańców stolicy Małopolski po prostu nieatrakcyjny. Nie może tym samym dziwić fakt, że osoby przymierzające się do zakupu swojego pierwszego mieszkania w Krakowie, nie chcą swojego wyboru ograniczać do kilkuset mieszkań dostępnych tu w programie. W podobnej sytuacji znajdują się również mieszkańcy największych miast wojewódzkich, m.in. Warszawy i Wrocławia. Tam bowiem, tak samo jak w Krakowie, programowe limity są na poziomie o wiele niższym niż średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego.
Wyk. 2. Oferta mieszkań kwalifikujących się do programu „Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie jest według Pana/i:
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)