Komentarz KRN.pl: Usytuowanie mieszkania a jego cena
Przeglądając oferty kupna mieszkań łatwo zauważyć, że klienci opisując poszukiwane mieszkanie często zaznaczają, iż nie interesują ich lokale usytuowane na parterze lub na ostatnim piętrze.
Na wartość i cenę mieszkania ma wpływ wiele cech charakteryzujących nieruchomość. Do najbardziej znaczących zaliczamy zazwyczaj lokalizację, otoczenie i sąsiedztwo, dostępność komunikacyjną, a także powierzchnię użytkową. Przeglądając oferty kupna mieszkań, łatwo zauważyć, że klienci w opisach poszukiwanych mieszkań często zaznaczają, iż nie interesują ich lokale usytuowane na parterze lub na ostatnim piętrze. Taka powtarzająca się w wielu ofertach informacja może świadczyć o tym, że dla części osób usytuowanie mieszkania to jeden z kluczowych warunków decydujących o wyborze odpowiedniego ogłoszenia.
Na początku września w sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników w jakim stopniu usytuowanie lokalu mieszkalnego wpływa na jego cenę. Z analizy wyników sondy pokazuje, że 2/3 z ogólnej grupy respondentów uznało, iż atrybut ten ma znaczący wpływ. Tylko niewiele ponad 6 proc. stwierdziło, że położenie lokalu w budynku nie ma specjalnego znaczenia. Pozostała grupa (27,1 proc.) uważa z kolei, że ma wpływ umiarkowany. Należy zwrócić uwagę, że usytuowanie w budynku to nie tylko wybór między poszczególnymi kondygnacjami. Istotna jest również ekspozycja okien mieszkania na poszczególne strony świata. Lokale, w których okna zwrócone są na stronę wschodnią i północną są najczęściej uznawane za mniej atrakcyjne. Ekspozycja okien w tym kierunku powoduje, że do pomieszczeń dociera odpowiednio mniej światła w godzina popołudniowych, kiedy mieszkańcy spędzają w nich najwięcej czasu. Do najbardziej atrakcyjnych należą lokale z oknami zwróconymi w stronę południową i zachodnią. Wyniki tej sondy świadczą o wysokim poziomie świadomości wśród respondentów. Brak odpowiedniego doświetlenia wiąże się także z niższą temperaturą w lokalu.
W kolejnej sondzie KRN.pl interesowało nas o ile, w opinii klientów, powinno być tańsze mieszkanie położone na parterze. Z udzielonych odpowiedzi można wnioskować, że wśród respondentów istnieje dosyć rozbieżna opinia na ten temat. Największy odsetek uczestników sondy stanowią osoby, które uznają że ten fakt nie powinien mieć w ogóle wpływu na cenę. Z kolei tylko 2,3 proc. z ogólnej grupy uczestników sondy stwierdziło, że mieszkanie położone na parterze powinno być tańsze o nie więcej niż 5 proc. Zdecydowana większość jest zwolennikiem obniżania ceny mieszkania z tytułu jego usytuowania na najniższym piętrze. Różnice między tymi osobami wynikają bardziej z ich odmiennego przeświadczenia na temat tego o ile mieszkania na parterze powinno być tańsze. Dla prawie 1/4 różnica w cenie powinna wynosić średnio od 5 do 10 proc. Taki sam odsetek respondentów twierdzi, że mieszkanie na parterze powinno być tańsze w granicach od 10 do 20 proc. W opinii co 5 osoby, która wzięła udział w sondzie, parterowe położenie mieszkania obniża cenę więcej niż 20 proc. od ceny średniej. Tym samym około 70 proc. uznaje, że cena mieszkania położonego na parterze powinna być niższa.
Podsumowując, definitywna większość uczestników badania KRN.pl jest przekonana o dużym wpływie usytuowania lokalu w budynku na jego cenę. Dlaczego mieszkania na parterze jest traktowane jako gorsze? Wynika to m.in. z obawy przed włamaniem. Według powszechnego przekonania do mieszkania położonego na parterze łatwiej się dostać. W przypadku niższego parteru istnieje również szansa, że osoby postronne będą widziały co dzieje się wewnątrz lokalu. Oprócz tego mieszkania na parterze bywają gorzej doświetlone, szczególnie w przypadku gęstej zabudowy. Powyższe problemy są w dużym stopniu zniwelowane dla mieszkań zlokalizowanych na nowoczesnych, zamkniętych i strzeżonych osiedlach mieszkaniowych. Co więcej, mieszkanie na parterze często ma również dodatkowy dostęp do wydzielonej części ogrodu. Parter jest również bardzo dobry w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z pokonywaniem schodów.
O ile tańsze powinno być mieszkanie położone na parterze? |
• poniżej 5 proc. (2.3%)
• od 5 do 10 proc. (24.4%)
• od 10 do 20 proc. (24.4%)
• powyżej 20 proc. (19.8%)
• nie powinno mieć to wpływu na cenę (29.1%)
|
W jakim stopniu usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku wpływa na jego cenę? |
• ma znaczący wpływ (66.7%)
• nie ma specjalnego znaczenia (6.2%)
• w umiarkowanym stopniu (27.1%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)