Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Sytuacja na rynku kredytowym w Polsce

KRN.pl | 2012-10-15 r.

Komentarz KRN.pl: Sytuacja na rynku kredytowym w Polsce

W ostatnich sondach KRN.pl zadawaliśmy użytkownikom pytania dotyczące rynku kredytowego. Interesowała nas przede wszystkim opinia na temat przyszłości rynku kredytowego w Polsce oraz cechy, na które głównie zwracają uwagę na etapie wyboru oferty kredytowej danego banku.

W ostatnich sondach KRN.pl zadawaliśmy użytkownikom pytania dotyczące rynku kredytowego. Interesowała nas przede wszystkim opinia na temat przyszłości rynku kredytowego w Polsce oraz cechy, na które głównie zwracają uwagę na etapie wyboru oferty kredytowej danego banku. Z uzyskanych wyników odnotowujemy, że wśród respondentów przeważa grupa skrajnych i umiarkowanych pesymistów uważających, że nachodzący rok 2013 będzie gorszy pod względem możliwości uzyskania finansowania zakupu nieruchomości kredytem. Aż 42,3 proc. uczestników sondy stwierdziło zdecydowanie, że przyszły rok nie będzie łatwiejszy w procesie uzyskania kredytu mieszkaniowego. W mniejszości znajdują się osoby, które są pewne poprawy sytuacji na rynku kredytowym w 2013 r. Co piąta osoba z ogólnej liczby respondentów odpowiedziała na pytanie zadane w sondzie „raczej tak”, wykazując się tym samym większą ostrożnością w prognozowaniu poprawy. Po kryzysie na rynku finansowym w latach poprzednich obawiają się złagodzenia polityki kredytowej. Dodatkowe reguły postępowania narzuca bankom Komisja Nadzoru Finansowego przez zastosowanie odpowiednich rekomendacji. Efektem tego jest mniej korzystny dla klientów sposób obliczania zdolności kredytowej i spadek udzielanych kredytów w obcej walucie. Rekomendacja określa także maksymalny próg obciążenia ratą kredytu dla potencjalnego kredytobiorcy. Banki chcą mieć pewność, że osoby, które uzyskują kredyt, będą w stanie go spłacać, ograniczając tym samym własne ryzyko.

Warto jednak zwrócić uwagę, że poziom zagrożonych kredytów mieszkaniowych jest bardzo niski. Z danych NBP wynika, że odsetek zagrożonych kredytów udzielonych na zakup nieruchomości mieszkaniowych nie przekracza 5 proc. Zdecydowanie większym ryzykiem obarczone są kredyty udzielane deweloperom. Większe ograniczenia wpłynęły bezpośrednio na kształt struktury obecnego rynku kredytów hipotecznych. Zdecydowaną większość stanowią kredyty w polskich złotych. Jednocześnie odnotowano obniżkę w przypadku kredytów walutowych. Drugą najpopularniejszą walutą, w której udzielane są obecnie kredyty mieszkaniowe, jest euro. Kredyty walutowe w dolarze oraz franku szwajcarskim stanowią zdecydowanie najmniejszy odsetek. Na zmianę struktury oraz na spadek woluminu udzielonych kredytów, oprócz wprowadzonych restrykcji, wpływa także słabsza koniunktura gospodarcza oraz perturbacje po załamaniu na rynkach finansowych. Obniżający się poziom wzrostu gospodarczego, stosunkowo wysokie bezrobocie dodatkowo osłabia potencjał popytowy na rynku nieruchomości i rynku kredytów hipotecznych.

Wyniki sondy KRN.pl wskazują również jakie cechy kredytu są dla nich najistotniejsze na etapie wyboru danej oferty. Aż 55,6 proc. respondentów uznała, że najważniejszy jest dla nich ostateczny poziom miesięcznej raty kredytu, która obciąża ich budżet. Taka odpowiedź świadczy o dużej świadomości wśród ewentualnych klientów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że mogą obciążyć miesięczny budżet tylko do pewnego poziomu. Jest to więc dla nich główna determinanta wpływająca na wybór kredytu. Żaden z respondentów nie wskazał okresu kredytowania jako cechy, która miałaby zaważyć na wyborze danej oferty. Na drugim miejscu pod względem istotności znalazła się wysokość oprocentowania. Na tą odpowiedź wskazało 33,3 proc. uczestników sondy. Na kolejnych miejscach znalazły się ex aequo: wysokość prowizji banku i rodzaj waluty po 5,6 proc.



Na jakie cechy kredytu zwracasz przede wszystkim uwagę?
• wysokość oprocentowania (35.1%)
• rodzaj waluty (5.4%)
• wysokość prowizji banku (5.4%)
• okres kredytowania (0.0%)
• poziom miesięcznej raty (54.1%)

 

Czy w 2013 r. łatwiej będzie uzyskać kredyt mieszkaniowy?
• zdecydowanie tak (7.0%)
• raczej tak (19.7%)
• raczej nie (31.0%)
• zdecydowanie nie (42.3%)

 

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Makowskilokale użytkowe na wynajem powiat Pabianickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Markuszówmieszkania na wynajem gmina M. Suwałkidomy na wynajem w Ptakachmieszkania na sprzedaż w Grodziskudomy na wynajem w Mieszołkach

Deweloperzy

);