Komentarz KRN.pl: Który kurort górski wybrałbyś na inwestycję?
Inwestowanie w górskie nieruchomości cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką efektywność zysków z ulokowanego kapitału.
Inwestowanie w górskie nieruchomości cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką efektywność zysków z ulokowanego kapitału. Inwestorzy kupują w kurortach górskich zarówno apartamenty w hotelach, mieszkania i domy pod wynajem jak również działki, zakładając wzrost ich wartości w przyszłości i sprzedaż z zyskiem. Stopa zwrotu z inwestycji zróżnicowana jest ze względu na szereg czynników. Do najistotniejszych należy lokalizacja, dostępność komunikacyjna oraz poziom okolicznej infrastruktury gastronomicznej i rozrywkowej. Do jednych z najpopularniejszych kurortów górskich w Polsce należą: Zakopane, Wisła, Krynica-Zdrój, Karpacz, Ustroń, Szklarska Poręba i Szczyrk.
W sondzie KRN.pl zadaliśmy użytkownikom pytanie, który kurort górski wybraliby na inwestycję? Z analizy rezultatów wynika, że większość uczestników badania najchętniej zainwestowałaby w stolicy polskich Tatr – Zakopanem. Aż 39 proc. z ogólnej liczby respondentów ulokowałoby inwestycję w nieruchomości właśnie w tym mieście. Wysoki wynik Zakopanego nie jest zaskoczeniem. Miasto jest niezwykle popularne wśród turystów, którzy korzystają z jego walorów przez cały rok. Na kolejnym miejscu z wynikiem 19,5 proc. znalazła się w naszym rankingu Krynica-Zdrój. Jeszcze do niedawna miejscowość kojarzyła się głównie z uzdrowiskiem. Obecnie jednak władze miasta posiadają plan modernizacji oraz wdrożenia strategii marketingowej, dzięki której Krynica-Zdrój ma być kojarzona jako gospodarz najważniejszych kongresów politycznych, seminariów naukowych i biznesowych.
Trzecie miejsce w podsumowaniu sondy KRN.pl zajął Karpacz (14,6 proc.). Jest to obok Szklarskiej Poręby najbardziej popularne turystycznie miejsce w Sudetach. Baza noclegowa w tym kurorcie waha się w granicach 11 tys. Z analizy profilu przeciętnej osoby odwiedzającej ten region wynika, że Karpacz odwiedzają osoby zamożne. Jest to wyraźny sygnał dla inwestorów, który podnosi potencjał tej lokalizacji. Tymczasem co 10 osoba uznała, że najchętniej zainwestowałaby w Szklarskiej Porębie. Ten region słynie szczególnie z szerokiej oferty dla narciarzy (stoki narciarskie na Szrenicy i Łabskim Szczycie). Według raportów z ostatnich lat gmina świetnie radzi sobie z absorpcją funduszy unijnych.
Na kolejnych miejscach znalazły się położone w województwie śląskim: Szczyrk (7,3 proc.), Wisła (6,1 proc.), Ustroń (3,7 proc.). Niższe miejsce w sondzie KRN.pl wcale nie świadczy o gorszej ofercie turystycznej tamtejszych rejonów. Statystyki wskazują, że Beskid Śląski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów, a 40 proc. z nich to osoby, które odwiedzają ten region przynajmniej raz w roku.
Kwestia wyboru miejsca pod inwestycję powinna być poprzedzona wnikliwą analizą rynku. Przed zakupem nieruchomości należy więc wykonać rzetelne badanie lokalnego rynku nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości pod wynajem ważny będzie poziom prognozowanego popytu oraz średni, obowiązujący poziom stawek za wynajem. Należy zwrócić przy tym uwagę na zróżnicowanie poziomu stawek w zależności od pory roku i koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. W przypadku zakupu działki szczególnie istotne jest ustalenie stanu prawnego oraz przyłączy mediów. W rejonach górskich część nieruchomości gruntowych nie jest uzbrojona, wiele ma nieuregulowany stan prawny. Wynika to z m.in. z problemów w otrzymywaniu niezbędnych pozwoleń ze względu na specyfikę położenia nieruchomości - bliskość parków krajobrazowych i występowanie chronionych gatunków.
Który kurort górski wybrałbyś na inwestycję? |
• Zakopane (39.0%) • Wisła (6.1%) • Krynica-Zdrój (19.5%) • Karpacz (14.6%) • Ustroń (3.7%) • Szklarska Poręba (9.8%) • Szczyrk (7.3%) |
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)