Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu ustawy deweloperskiej?

KRN.pl | 2012-07-26 r.

Komentarz KRN.pl: Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu ustawy deweloperskiej?

W sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu kto ich zdaniem jest największym beneficjentem niedawno wprowadzonej ustawy deweloperskiej.

W sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu kto ich zdaniem jest obecnie największym beneficjentem niedawno wprowadzonej ustawy deweloperskiej. Nowe przepisy weszły w życie 29 kwietnia 2012 r. Przypomnijmy, że głównym powodem ich ustalenia było zwiększenie ochrony klientów dokonujących zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym.

Ustawa zawiera szereg zabezpieczeń, które ograniczają ryzyko podejmowane przez nabywcę w procesie zakupu mieszkania. Jedną z najważniejszych wprowadzonych zmian jest konieczność prowadzenia rachunku powierniczego dla każdej oferty sprzedaży mieszkania indywidualnego. Według nowego założenia, pieniądze będą wypłacane firmie deweloperskiej przez bank w transzach, na bieżąco po zakończeniu poszczególnych etapów budowy. Dzięki temu klient nie ryzykuje, iż zostanie bez pieniędzy z nieukończonym mieszkaniem. Na takim zapisie zyskują jednak przede wszystkim banki. Korzyści dla instytucji bankowych wynikają zarówno z opłat za otwieranie i prowadzenie powierniczych rachunków bankowych, jak i możliwości kontrolowania przebiegu inwestycji deweloperskich. Dodatkowo w okresie trwania inwestycji banki mogą czerpać korzyści wynikające z obrotu zdeponowanym kapitałem. Jednocześnie ustawa deweloperska nie nakłada na banki większych obowiązków. Jest to zapewne główny powód, dla którego instytucje bankowe zostały sklasyfikowane przez użytkowników KRN.pl jako główni beneficjenci nowej ustawy. Takiego zdania było aż 65,9 proc. respondentów z ogólnej liczby uczestników, którzy wzięli udział w sondzie.

Bardzo istotny jest również zapis nowej ustawy deweloperskiej mówiący o tym że w przypadku ewentualnego bankructwa firmy deweloperskiej, poszkodowany klient będzie miał pierwszeństwo w procesie odzyskiwania wpłaconych pieniędzy. Z kolei inny punkt ustawy mówi o tym, że klient może odstąpić od umowy, w przypadku gdy deweloper nie będzie wywiązywał się z jej zapisów i nałożonych na niego obowiązków

Z przytoczonych zapisów nowej ustawy widać, że nowe prawo zwiększa liczbę komplikacji dla deweloperów. Środowisko deweloperskie uznaje potrzebę istnienia uściślonych ram postępowania w procesie sprzedaży nieruchomości. Główne zarzuty dotyczą jednak problemów z interpretacją niektórych artykułów. Tylko 4,9 proc. respondentów uznało, że deweloperzy skorzystają na wprowadzeniu nowych przepisów. Warto również przypomnieć, że ustawa nakłada na deweloperów obowiązek szczegółowego informowania nabywców odnośnie planowanych inwestycji. Mówi o tym jedno z postanowień, które obliguje deweloperów do emisji prospektów informacyjnych zawierających kluczowe dane dotyczące firmy oraz szczegółowe informacje dotyczące planowanej inwestycji. W założeniu deweloper powinien poinformować przyszłych nabywców m.in. o tym co może powstać w otoczeniu budowanej inwestycji. W przypadku ewentualnej zmiany stanu podanego w prospekcie, deweloper powinien poinformować o tym fakcie nabywcę. W opinii wielu ekspertów i deweloperów ustawa deweloperska podniesie koszty zakupu nowego mieszkania. Analizując zapisy ustawy, widać, że niewykluczone jest, iż na nowych przepisach zyskają również notariusze. Z nowej ustawy wynika bowiem, że umowa pomiędzy nabywcą mieszkania a deweloperem musi być każdorazowo zawarta w formie aktu notarialnego. Jednym z przytaczanych powodów jest chociażby konieczność zawierania umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego zarówno przy umowie przedwstępnej, jak i ostatecznej. Dodatkowym obciążeniem finansowym po stronie nabywcy jest koszt założenia księgi wieczystej oraz utworzenie hipoteki. Być może z tego powodu tylko niecałe 30 proc. respondentów sondy KRN.pl uznało, że beneficjentami nowej ustawy będą nabywcy mieszkań i domów. Wyższe ryzyko i koszty inwestycji dla deweloperów zostaną i tak prawdopodobnie przeniesione na klientów poprzez wzrost cen mieszkań.

 

 

Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu ustawy deweloperskiej?

• deweloperzy (4.9%)

• klienci (29.3%)

• banki (65.9%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędziałki na sprzedażdomy do kupieniadomy na wynajem powiat Kozienickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Parczewskimieszkania na wynajem gmina Gorzycemieszkania na wynajem gmina Nieszawamieszkania na wynajem w Samoklęskach Małychdomy na wynajem w Gołasze-Puszczymieszkania na wynajem w Jankach

Deweloperzy

);