KRN.pl | 2012-01-02 r.
Według przeważającej liczby uczestników sondy KRN.pl ceny mieszkań w 2012 roku będą spadać. Aż 37,9 proc. ogółu respondentów uważa, że o więcej niż 10 proc.
Według przeważającej liczby uczestników sondy KRN.pl ceny mieszkań w 2012 r. będą spadać. Aż 37,9 proc. ogółu respondentów uważa, że o więcej niż 10 proc. Niewiele mniejsza grupa (32,4 proc.) twierdzi, że spadek będzie wynosił mniej niż 10 proc. Stosunkowo wysoki odsetek badanych (17,2 proc.) uznaje z kolei, że poziom cen utrzyma się na niezmienionym poziomie. Osoby, które twierdzą, że 2012 r. przyniesie podwyżki cenowe na rynku nieruchomości są w zdecydowanej mniejszości. Analizując sytuację na rynku kredytowym oraz trendy cenowe w ostatnich miesiącach można stwierdzić, że obniżki na rynku nieruchomości w nadchodzącym roku są przesądzone. Taka diagnoza wynika przede wszystkim z prognozowanego ograniczenia popytu zgłaszanego przez kupujących i mniejszej liczby zawieranych transakcji, które najprawdopodobniej zostaną zawarte. Zapowiadane przez banki obostrzenia i nowy sposób wyliczania zdolności kredytowej skutecznie zmniejszą liczbę przyznawanych kredytów. Zdecydowanie niższy popyt spowoduje natomiast konieczność dalszego korygowania oczekiwań wśród sprzedających, którzy aby sprostać wymaganiom rynku będą musieli odpowiednio dopasować ofertę.
W 2011 r. odnotowywaliśmy obniżki zarówno cen ofertowych jak i cen transakcyjnych, przy czym dynamika spadków w przypadku cen transakcyjnych była mniejsza. Największe spadki cechowały nieruchomości gorzej zlokalizowane oraz słabo dopasowane do wymagań rynkowych. W 2011 r. szczególnie ciężko było znaleźć nabywcę dla większych mieszkań. Jakkolwiek mieszkania z tego segmentu nie byłyby reklamowane przez sprzedających tak znalezienie odpowiednio zamożnego nabywcy w obecnych czasach jest niezwykle trudne. W jednej z sond zorganizowanych przez KRN.pl w 2011 r. większość respondentów odpowiedziała, że sprzedaż dużego lokalu mieszkalnego to ponad pół roku oczekiwania na właściwego klienta. Należy przy tym zauważyć, że nic nie wskazuje na to, aby tendencje te miały się w najbliższym czasie zmienić. Sprzedający będą musieli uzbroić się w cierpliwość lub obniżyć cenę. Oczywiście istnieje również opcja wynajęcia mieszkania i oczekiwania na ewentualną zmianę trendu. Jednak w obliczu dzisiejszych zawirowań na rynkach finansowych i słabej kondycji narodowych gospodarek raczej nie można spodziewać się, iż moment ten nastąpi szybko.
Podsumowując wyniki ostatnich sond można uznać, że nastroje odnośnie do rynku nieruchomości są bardzo pesymistyczne. Co więcej, większość osób uznaje, że poprawy sytuacji można oczekiwać najwcześniej dopiero za dwa lata w przypadku rynku kredytowego (sonda z grudnia 2011 r.). Uczestnicy sond nie są też do końca zadowoleni z tego jak funkcjonują usługi na rynku nieruchomości. Świadczy o tym m.in. to, że aż 58 proc. uczestników październikowej sondy uznało zarobki biur pośrednictwa za zbyt wysokie. Z innej sondy wynika z kolei, że użytkownicy portalu KRN.pl są świadomi dużej roli jaką odgrywają banki w stymulowaniu rynku nieruchomości. Większość respondentów jest również zdania, iż ewentualny rozpad strefy euro miałby bardzo duże znaczenie dla polskiego rynku nieruchomości.
Ceny mieszkań w 2012 r.: |
• wzrosną o mniej niż 10 proc. (5.5%)
• wzrosną o więcej niż 10 proc. (6.9%)
• utrzymają się na niezmienionym poziomie (17.2%)
• spadną o mniej niż 10 proc. (32.4%)
• spadną o więcej niż 10 proc. (37.9%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)