Komentarz KRN.pl: Jak oceniasz rok 2011 w porównaniu do roku poprzedniego w kontekście sytuacji na rynku nieruchomości?
Znaczne oraz umiarkowane pogorszenie to kolejno najbardziej popularne odpowiedzi w sondzie, w której zapytaliśmy użytkowników jak oceniają rok 2011 w porównaniu do roku poprzedniego w kontekście sytuacji na rynku nieruchomości.
Znaczne oraz umiarkowane pogorszenie to kolejno najbardziej popularne odpowiedzi w sondzie, w której zapytaliśmy użytkowników jak oceniają rok 2011 w porównaniu do roku poprzedniego w kontekście sytuacji na rynku nieruchomości. Ostatecznie, łącznie blisko 70 proc. respondentów jest zdania, że sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce była znacznie gorsza niż rok wcześniej. Takie przeświadczenie wynika przede wszystkim z niskiego obrotu na rynku, wywołanego słabą kondycją globalnej gospodarki i perturbacjami na światowych rynkach finansowych, które wpływają również na sytuacją w Polsce. Kupujący obecnie podejmują decyzję znacznie ostrożniej niż w poprzednich latach. Mają przy tym większe problemy z otrzymaniem kredytu na zakup nieruchomości, a wyszukiwanie odpowiedniej oferty jest znacznie bardziej skomplikowane. Niższy poziom popytu bezpośrednio przekłada się na mniejszy obrót na rynku nieruchomości i zmniejszenie dochodów firm zajmujących się obsługą transakcji. Spadek liczby transakcji jest odczuwalny zarówno przez firmy pośredniczące w sprzedaży na rynku wtórnym jak i deweloperów działających na rynku pierwotnym. Zmiana dynamiki na rynku nieruchomości wynika głównie z wydłużonego okresu oczekiwania na klienta. Jednocześnie wciąż obserwujemy spadkowy trend dla cen na polskim rynku nieruchomości. Ceny ofertowe dopasowują się powoli do realiów rynkowych i portfeli potencjalnych kupujących.
Obok skrajnych i umiarkowanych pesymistów, którzy zdominowali wyniki sondy znajduje się grupa osób, która bardziej optymistycznie ocenia mijający rok. Według 16,7 proc. w 2011 r. można było dostrzec umiarkowaną poprawę w porównaniu z 2010. Najmniejszy odsetek (4,2 proc.) stanowią uczestnicy sondy, którzy uznali, że poprawa była duża.
Obiektywnie ciężko dopatrzeć się wyraźnej poprawy na rynku w roku ubiegłym, szczególnie w perspektywie dalszych obostrzeń ze strony banków i perturbacji na rynkach walutowych. Oprócz tego, ciężka sytuacja na rynku kredytowym pogorszy się najprawdopodobniej w roku nadchodzącym. Zmienią się zasady, na podstawie których będą przyznawane kredyty hipoteczne w Polsce. Zmiany związane są przede wszystkim z zasadami obliczania zdolności kredytowej klientów. Mimo że banki stosują obecnie zaostrzone kryteria w porównaniu z poprzednimi latami, w roku 2012 pojawią się kolejne wymagania stawiane potencjalnym kredytobiorcom. Banki będą brały pod uwagę dochód klienta uwzględniając jego zmianę w przypadku przejścia na emeryturę. Zdolność kredytowa będzie wyliczana na okres 25 lat.
Jednym z aspektów pozytywnie wpływających w 2011 r. na rynek budowlany i pośrednio na rynek nieruchomości były z pewnością łagodne warunki atmosferyczne w okresie zimowym. Klimat do końca roku sprzyjał firmom budowlanym i deweloperom, którzy mogli kontynuować pracę. Należy dodać, że sytuacja cenowa w 2011 r. mimo obecnego trendu spadkowego była stosunkowo stabilna. Miesięczne i kwartalne wahania cen na rynku nieruchomości nie były gwałtowne, a ich amplituda nie była wysoka.
Co 10-ty uczestnik sondy KRN.pl uznał, że sytuacja na rynku nieruchomości praktycznie nie uległa zmianie w porównaniu do roku 2010. Należy przy tym dodać, że zróżnicowana ocena kondycji rynku nieruchomości w 2011 r. wynika też po części z indywidualnych doświadczeń osób, które wzięły udział sondzie KRN.pl. Obiektywnie rzecz biorąc ciężko dopatrzeć się jednak oznak większego ożywienia w mijającym roku. Rządowe plany dotyczące cięć wydatków w 2012 r. oraz zapowiedzi banków związane z nową rekomendacją T nie nastrajają optymistycznie prognoz na nadchodzący rok. Niewykluczone, że przy braku dodatkowych narzędzi stymulujących rynek głównym i jedynym czynnikiem będzie samoistna autoregulacja rynku, a co się z tym wiąże dalsze obniżki cenowe.
Jak oceniasz rok 2011 w porównaniu do roku poprzedniego w kontekście sytuacji na rynku nieruchomości? |
• duża poprawa (4.2%)
• umiarkowana poprawa (16.7%)
• umiarkowane pogorszenie (27.8%)
• znaczne pogorszenie (40.3%)
• bez zmian (11.1%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)