Komentarz KRN.pl: Jak oceniasz likwidację obowiązku doskonalenia zawodowego wynikającą z deregulacji?
Zapytaliśmy użytkowników serwisu o ich ocenę planowanej likwidacji obowiązku doskonalenia zawodowego, która bezpośrednio wynika z proponowanej przez rząd deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.
W sondzie KRN.pl przeprowadzonej w dniach 22-29 października 2012 r. zapytaliśmy użytkowników serwisu o ich ocenę planowanej likwidacji obowiązku doskonalenia zawodowego, która bezpośrednio wynika z proponowanej przez rząd deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Zdecydowana większość respondentów (55,3 proc.) uznaje, że brak wymogu doskonalenia zawodowego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Obecnie zarówno pośrednicy, jak i zarządcy nieruchomości muszą uczestniczyć w obowiązkowych szkoleniach zawodowych, stale podnosząc swoje kwalifikacje. Według zapisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, obowiązek doskonalenia kwalifikacji zawodowych zostaje uznany po uczestnictwie w 24 godz. szkolenia. Wymagane 24 godz. są rozliczane rokrocznie. Konieczność doskonalenia zawodowego powoduje, że specjaliści z branży nieruchomości rozwijają własne umiejętności nie tylko przez codzienną praktykę, lecz również uzupełniają wiedzę z m.in. zakresu prawa, ekonomii, czy technik socjotechnicznych. W pracy codziennej przekłada się to na wyższy poziom profesjonalizmu oraz lepszy kontakt z klientem. Jest to tym bardziej istotne, że zmian w polskim prawie jest stosunkowo dużo. Istnieje również wiele artykułów prawnych, które są nieczytelne i trudne do samodzielnego zinterpretowania. Szkolenia zawodowe prowadzone są zazwyczaj przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy specjalizują się danej dziedzinie. Uczestnictwo w szkoleniach zawodowych pozwala skorzystać z ich doświadczenia. Często szkolenia zawodowe prowadzone są w formie warsztatów, w trakcie których uczestnicy szkolenia rozwiązują zadane przez prowadzącego problemy tzw. case studies. Dzięki temu osoby obecne na warsztatach są w stanie wymienić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem nabytym w trakcie codziennej pracy.
Dla środowiska związanego z branżą nieruchomości forma proponowanej deregulacji zawodów nieruchomościowych jest bardzo trudna do przyjęcia. Warto przypomnieć, że w dzisiejszym kształcie ustawy zarówno pośrednikom, jak i zarządcom nieruchomości nie będą stawiane praktycznie żadne wymogi związane z koniecznością legitymowania się odpowiednim wykształceniem czy odbytą praktyką zawodową. W projekcie ustawy został zachowany obowiązek posiadania wykupionego ubezpieczenia OC. Pośrednictwem w obrocie nieruchomościami i zarządzaniem nie będzie mogła się zajmować osoba karana za ściśle określony katalog przestępstw. Nie zmienia to faktu, że projekt ustawy usuwa praktycznie wszystkie istotne wymagania związane z posiadaniem odpowiedniej wiedzy, przed przystąpieniem do wykonywania zawodu. Usunięcie także obowiązku doskonalenia zawodowego jest jakby konsekwencją pozostałych wprowadzanych zmian.
Warto zwrócić uwagę na zróżnicowany wachlarz różnych szkoleń dotyczących nieruchomości, które odbywają się obecnie. Obowiązek doskonalenia zawodowego spowodował bowiem powstanie wielu firm, które wyspecjalizowały się w kształceniu pośredników i zarządców nieruchomości. Likwidacja obowiązku doskonalenia zawodowego może oznaczać także perturbacje w samej branży szkoleniowej. Należy zwrócić również uwagę na to, że nie wszystkie osoby, które wzięły udział w sondzie są zwolennikami obowiązkowego szkolenia. Ponad 1/3 z ogółu respondentów bardzo dobrze lub dobrze ocenia projekty rządu, a mniej więcej co 10 osoba ma do proponowanych zmian umiarkowany stosunek.
Jak oceniasz likwidację obowiązku doskonalenia zawodowego wynikającą z deregulacji?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)