Komentarz KRN.pl: Ile oczekuje się na sprzedaż dużego mieszkania?
Według sondy KRN.pl na rynku nieruchomości wzrasta okres oczekiwania na klienta.
W ostatniej sondzie KRN.pl zwróciliśmy się do użytkowników portalu z pytaniem: „Ile średnio oczekuje się na sprzedaż dużego mieszkania?”. Głównym celem sondy było zbadanie obecnych nastrojów wśród potencjalnych konsumentów działających na rynku. Czas oczekiwania na klienta jest w pewnym sensie pomiarem elastyczności popytu zgłaszanego na nieruchomości. Duże mieszkanie, o które pytamy w sondzie, oznacza najczęściej lokal odpowiednio droższy i trudniej dostępny dla przeciętnego klienta.
Analogiczne badanie zostało przeprowadzone przez Dział Analiz KRN.pl w sierpniu 2011 r. Z porównania wyników z bieżącego i ubiegłego roku możemy zauważyć, że respondenci reagują dzisiaj w znacznie bardziej pesymistyczny sposób. Aż o 16 proc. zwiększył się odsetek osób, które uważają, że sprzedaż dużego mieszkania to kwestia ponad 12 miesięcy oczekiwania na klienta. Zmalał także udział osób, które twierdzą, że do zrealizowania transakcji potrzebny jest maksymalnie miesiąc (spadek o 0,7 proc.) oraz osób, które uznają za całkiem realną możliwość sprzedaży mieszkania w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące (obniżka o 1,6 proc.). Zmniejszyła się również grupa umiarkowanych optymistów, którzy rok wcześnie oceniali możliwości sprzedaży na niecałe 6 miesięcy lub w czasie krótszym niż rok.
Analizy tegorocznych wyników wskazuje więc zdecydowany wzrost liczby „pesymistów”. W ciągu ostatniego roku rynek nieruchomości najprawdopodobniej zweryfikował opinię wielu klientów i firm. Jednocześnie wyniki sondy nie świadczą o braku zainteresowania większymi mieszkania. Wręcz przeciwnie, wciąż utrzymuje się stały popyt na mieszkania o większej powierzchni użytkowej. Niestety jest to popyt, który nie ma pokrycia w sile nabywczej klientów. Wciąż istnieje grupa klientów, która przegląda oferty mieszkań 3-pokojowych, 4-pokojowych i większych. Potencjalni nabywcy umawiają się ze sprzedającymi na wizję, często nie zdając sobie sprawy z tego, że ich możliwości finansowe są zbyt słabe. Dopiero po podjęciu decyzji pozytywnej odnośnie zakupu mieszkania pojawia się wiele problemów wynikających najczęściej z trudności w uzyskaniu odpowiedniego kredytu. Do podstawowych przyczyn należy zazwyczaj: brak wymaganej zdolności kredytowej, zbyt niski wkład własny itd.
Sprzedający, który posiada w ofercie duże mieszkanie musi w dzisiejszych czasach uzbroić się w cierpliwość. Nie da się ukryć, że przedłużająca się sprzedaż mieszkań większych jest problematyczna również dla pośredników nieruchomości, którzy w oferowanie lokalu wkładają swoje pieniądze i czas. Istnieje oczywiście możliwość wynajmowania mieszkania w trakcie jego sprzedaży. Taka sytuacja pozwoli sprzedającemu na pewien komfort w trakcie przedłużającego się oferowania mieszkania do sprzedaży. W tym przypadku ważna jest jednak umowa z najemcy, który może mieć pewne obiekcje związane z ciągłymi odwiedzinami klientów oraz z pewną niestabilnością wynikającą z tego, że z dnia na dzień może otrzymać wypowiedzenie. Klienci odwiedzający lokal z najemcą mogą z kolei obawiać się problemów związanych z udostępnieniem mieszkania już po jego sprzedaży. Ponad połowa respondentów uznała, że na realizację transakcji sprzedający będzie musiał poczekać więcej niż rok. Posiadając perspektywę „dokładania” do kosztów utrzymania pustego i niewynajętego mieszkania przez ponad 12 miesięcy, opcja wynajmu mimo pewnych niedoskonałości wydaje się jednak najsensowniejsza.
Wynik sondy z 2012 roku:
17.09.2012
Ile średnio oczekuje się na sprzedaż dużego mieszkania? |
• mniej niż miesiąc (3.2%)
• do 3 miesięcy (4.8%)
• do 6 miesięcy (12.9%)
• do roku (24.2%)
• ponad rok (54.8%)
|
Wynik sondy z 2011 roku
08.08.2011
Ile średnio oczekuje się na sprzedaż dużego mieszkania? |
• mniej niż miesiąc (3.9%)
• do 3 miesięcy (6.4%)
• do 6 miesięcy (20.1%)
• do roku (30.9%)
• ponad rok (38.7%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)