Komentarz KRN.pl: Czy zainwestowałbyś w nieruchomość położoną w kurorcie górskim?
Zdecydowana większość uczestników sondy KRN.pl przeprowadzonej w ostatnim tygodniu grudnia uznała, że inwestycja w kurorcie górskim stanowi atrakcyjną ofertę.
Zdecydowana większość uczestników sondy KRN.pl przeprowadzonej w ostatnim tygodniu grudnia uznała, że inwestycja w kurorcie górskim stanowi atrakcyjną ofertę. Aż 67,1 proc. respondentów chciałaby zainwestować w nieruchomość położoną w górach. Przeciwnego zdania było tylko 32,9 proc. O tym, że rynek nieruchomości położonych w górach jest dla inwestorów atrakcyjny, świadczą wysokie ceny za m kw. Średnie ceny apartamentów w położonych w Zakopanem są porównywalne z przeciętnym poziomem cen nieruchomości zlokalizowanych w najlepszych dzielnicach Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.
Klienci zgłaszają popyt na wynajem nieruchomości w górach praktycznie przez cały rok. Bardzo istotna jest również duża popularność sportów zarówno zimowych, jak i letnich. Stymuluje to dodatkowo popularność regionu, przyciągając w góry każdego sezonu licznych klientów hoteli, pensjonatów, apartamentów i domów do wynajęcia. Analiza rynku nieruchomości wskazuje na braki w infrastrukturze gastronomicznej, noclegowej i rozrywkowej w wielu górskich kurortach. Nienasycenie rynku i utrzymujący się popyt stymulowany przez branżę turystyczną powodują, że inwestorzy chętnie lokują środki w nieruchomościach górskich. Powodzenie inwestycji uzależnione jest przy tym, jak w przypadku każdej innej inwestycji od rzetelnej analizy rynku i wnikliwego zbadania stanu prawnego nieruchomości. Duże znaczenie ma doświadczenie inwestora. Atrybutem, który ma kluczowy wpływ na wartość nieruchomości jest zazwyczaj lokalizacja. W przypadku nieruchomości położonych w największych polskich miastach najwyżej cenione są apartamenty i domy położone w pobliżu centrum. Tymczasem w górach najbardziej pożądane okazują się lokalizacje położone w sąsiedztwie wyciągów narciarskich. Bliskość infrastruktury wyciągów gwarantuje największy popyt, a przez to i najwyższe ceny za wynajem w trakcie sezonu zimowego. Innymi czynnikami, na które powinien zwrócić uwagę inwestor, jest infrastruktura gastronomiczna i rozrywkowa w otoczeniu planowanej inwestycji. W założeniu inwestycja powinna być rentowna przez większą część roku i atrakcyjna dla potencjalnego klienta również poza sezonem narciarskim.
Istotne jest więc, żeby nieruchomość była w miarę możliwości dobrze skomunikowana z większym miastem, skąd klienci będą przyjeżdżać również na weekendy. Oprócz walorów krajobrazowych wynikających z położenia nieruchomości, tak samo ważna jest łatwa dostępność do basenów, centrów odnowy biologicznej SPA, restauracji i klubów. Rentowność inwestycji będzie wypadkową wszystkich czynników, które wpływają na atrakcyjność nieruchomości. Inwestorzy stosują zazwyczaj dwie drogi: zakup istniejącej nieruchomości lub budowa nowej. Drugi przypadek jest zdecydowanie trudniejszy, czasochłonny i wymaga większych nakładów pracy. W górskich miejscowościach często spotyka się nieruchomości z nieuregulowanym stanem prawnym. Cżesto problematyczna jest również kwestia uzyskania pozwolenia na budowę, ze względu na lokalizację nieruchomości w pobliżu parków krajobrazowych, w których występują chronione gatunki roślin i zwierząt. Inną przeszkodą jest uzbrojenie działki budowlanej w media. Uzyskanie wymaganych przez prawo pozwoleń często zniechęca deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Wiele firm decyduje się na zakup istniejących projektów inwestycyjnych, również tych znajdujących się w trakcie budowy. Inni kupują zrujnowane nieruchomości w celu ich dalszej renowacji.
Czy zainwestowałbyś w nieruchomość położoną w kurorcie górskim? |
• tak (67.1%)
• nie (32.9%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)