Komentarz KRN.pl: Czy kupiłbyś tanie mieszkanie w lokalizacji o dużym stopniu zanieczyszczenia środowiska?
Przeglądając oferty domów l mieszkań potencjalni klienci wykorzystują zazwyczaj powszechnie stosowane kryteria wyboru.
Przeglądając oferty domów i mieszkań, potencjalni klienci wykorzystują zazwyczaj powszechnie stosowane kryteria wyboru. Na etapie oceny oferty głównie zwracają uwagę na podstawowe atrybuty wpływające na wartość i cenę nieruchomości. W przypadku nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym do najważniejszych cech zaliczamy zwykle: lokalizację, sąsiedztwo i otoczenie, stan techniczny, standard, dostępność komunikacyjną etc. Dosyć częstym dylematem dla kupujących jest, szczególnie w ostatnich czasach, wybór między domem a mieszkaniem. Jest to dylemat przede wszystkim dla osób, które zastanawiają się nad nieruchomością o większej powierzchni. Istnieje również szereg upodobań i preferencji wynikających z indywidualnego zapotrzebowania.
W ostatniej sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl interesowało nas, na ile istotna jest kwestia zanieczyszczenia środowiska w miejscu położenia kupowanej nieruchomości. Na pytanie „Czy kupiłbyś tanie mieszkanie w lokalizacji o dużym stopniu zanieczyszczenia środowiska?” zdecydowana większość (72,9 proc.) odpowiedziała negatywnie. Niewiele ponad 10 proc. respondentów stwierdziło, że byłoby w stanie zdecydować się na zakup nieruchomości w miejscu o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Według badań przeprowadzonych przez WHO (World Health Organization), tylko niewielki odsetek polskich miast spełnia normy dotyczące stężenia pyłu PM10. Do najbardziej zanieczyszczonych miast należą Katowice, Zabrze, Nowy Sącz, Rybnik, a prym wśród nich wiedzie stolica Małopolski, gdzie odnotowuje się najwyższe zanieczyszczenie w skali kraju.
W samym Krakowie poziom zawieszenia pyłu jest przy tym zróżnicowany ze względu na poszczególne dzielnice. Analizując mapę zanieczyszczenia miasta, widać, że najgorsza sytuacja występuje w centrum oraz częściowo na obszarze Nowej Huty. Najlepszy stan powietrza stacje monitorujące odnotowują na obrzeżach miasta. Wynika to przede wszystkim z „nieszczęśliwego” położenia miasta, które zlokalizowane jest w dolinie rzeki, co dodatkowo ogranicza wietrzenie smogu. Oprócz tego większość zanieczyszczeń pochodzi z pieców tzw. niskiej emisji., które montowane są głównie w starych kamienicach. Opałem jest głównie węgiel. Często zdarza się, że mieszkańcy spalają odpady, co pogarsza tylko sytuację. Według naukowców nadmierne przebywanie na otwartym zanieczyszczonym powietrzu może powodować ciężkie choroby układu oddechowego. Jakkolwiek z sondy KRN.pl wynika, że prawie nikt nie byłby skłonny kupić nieruchomości w lokalizacji o pogorszonym stanie powietrza, tak analiza cen w poszczególnych dzielnicach miasta pokazuje, że chętnych na nieruchomości w centrum nie brakuje. Wyniki sondy nie do końca pokrywają się więc z innymi badaniami, które świadczą o wysokim popycie na nieruchomości zlokalizowane centralnie. Tymczasem to właśnie najczęściej centra aglomeracji miejskich są najbardziej zanieczyszczone. Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktycznego stanu środowiska w dzielnicach centralnych, lub po prostu wygrywają cechy nieruchomości związane z bliskością centrum, prestiżem z tym związanym, zabytkowym otoczeniem rynku i łatwą dostępnością komunikacyjną. W praktyce niewiele osób zwraca uwagę na walory związane ze środowiskiem i ewidentnie przekłada się to na sposób w jaki kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach. W przypadku analizowanego Krakowa można wręcz zauważyć, że ceny nieruchomości wzrastają wprost proporcjonalnie do poziomu zanieczyszczenia pyłem PM10. Jeżeli istniałaby faktyczna i bezpośrednia korelacja pomiędzy cenami nieruchomości a wpływem środowiska na zdrowie to nieruchomości położone na krańcach miasta należałyby do najdroższych i najbardziej pożądanych.
Czy kupiłbyś tanie mieszkanie w lokalizacji o dużym stopniu zanieczyszczenia środowiska? |
• tak (7.1%)
• raczej tak (4.3%)
• raczej nie (15.7%)
• nie (72.9%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)