Komentarz KRN.pl: Czy kupiłbyś mieszkanie na zaadaptowanym poddaszu?
Wyniki sondy zaprzeczają powszechnemu stereotypowi, który uznaje mieszkanie na poddasze za gorsze z tytułu swojego usytuowania w budynku
W ostatniej sondzie zapytaliśmy naszych czytelników o ich preferencje dotyczące mieszkań na poddaszu. Ponad 50 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie „Czy kupiłbyś mieszkanie na zaadaptowanym poddaszu?”. Niecałe 40 proc. stanowili z kolei przeciwnicy takiego rozwiązania, a 5,5 proc. osoby, które nie miały zdania na ten temat.
Wyniki sondy zaprzeczają powszechnemu stereotypowi, zgodnie z którym mieszkanie na poddasze uznaje się za gorsze ze względu usytuowania w budynku. Głównymi argumentami przeciwników jest zbytnie nagrzewanie się lokalu w okresie letnim, a także konieczność ponoszenia dużych kosztów ogrzewania pomieszczeń w zimie. Minusem może być również szczelność poszycia połaci dachowej i zawilgocenie dachu i ścian. W przypadku poddaszy znajdujących się w starszych i nieodremontowanych budynkach oraz w przypadku nieruchomości wybudowanych z tańszych materiałów budowlanych problemy tego typu są całkowicie realne i występują znacznie częściej. Większość z nich nie pojawia się jednak na poddaszach, które zostały w kamienicach nadbudowane lub odremontowane w ciągu ostatnich lat. Podobnie jest w sytuacji lokali położonych na zaadaptowanych poddaszach w nowym budownictwie. Nadmierne nagrzewanie lokalu w lecie można z kolei wyeliminować poprzez montaż klimatyzacji.
Zdecydowanym plusem mieszkania na poddaszu jest zazwyczaj unikatowość powierzchni, którą można w ciekawy sposób zaaranżować. Mieszkania usytuowane na najwyższych kondygnacjach są także w mniejszym stopniu narażone na hałas uliczny oraz ze strony sąsiadów. Jednocześnie mieszkanie tego typu posiadają zazwyczaj atrakcyjny widok. W przypadku wysokich skosów często istnieje również możliwość częściowego powiększenia powierzchni o dodatkową antresolę. Jednak to co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się zdecydowaną wadą. Wykonanie atrakcyjnej aranżacji wymaga bowiem czasu i pieniędzy. Z tego powodu wiele osób zdecyduje się na zakup mieszkania o zdecydowanie łatwiejszym do aranżacji układzie funkcjonalnym. W przypadku niektórych nieruchomości lokalowych usytuowanych na poddaszu problemem może okazać się także kwestia odpowiedniego doświetlenia mieszkania. Lokale bowiem często pozbawione są standardowych ościeżnic okiennych, a światło dostaje się do mieszkania jedynie przez obrotowe okna dachowe. Mimo pewnych manakamentów wyniki sondy wskazują, że wciąż rośnie liczba zwolenników mieszkań położonych na zaadaptowanych poddaszach.
Czy kupiłbyś mieszkanie na zaadaptowanym poddaszu? |
• tak (57.5%)
• nie (37.0%)
• nie wiem (5.5%)
|
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)