Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Czy biura pośrednictwa zarabiają odpowiednio, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania wykonywanych czynności i odpowiedzialność jaką ponoszą nadzorując transakcję?

KRN.pl | 2011-11-07 r.

Komentarz KRN.pl: Czy biura pośrednictwa zarabiają odpowiednio, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania wykonywanych czynności i odpowiedzialność jaką ponoszą nadzorując transakcję?

W ciągu ostatnich kilku sondach pytamy naszych użytkowników o dochody biur pośrednictwa. Badania mają na celu sprawdzenie świadomości społecznej dotyczącej kształtowania się dochodów biur pośrednictwa i zweryfikowania ich z informacjami uzyskanymi bezpośrednio od pośredników nieruchomości.

W kilku ostatnich sondach pytaliśmy naszych użytkowników o dochody biur pośrednictwa. Badania miały na celu sprawdzenie świadomości społecznej, dotyczącej kształtowania się dochodów biur pośrednictwa i zweryfikowania ich z informacjami uzyskanymi bezpośrednio od pośredników nieruchomości. W ostatniej sondzie pt. „Czy biura pośrednictwa zarabiają odpowiednio, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania wykonywanych czynności i odpowiedzialność jaką ponoszą nadzorując transakcję?”, znaczna większość uznała, że poziom dochodów jest stanowczo za wysoki. Należy przy tym zaznaczyć, że ponad 40 proc. respondentów z październikowej sondy KRN.pl „Jaki jest przeciętny miesięczny poziom dochodów biur pośrednictwa?” stwierdziło, że biura nieruchomości uzyskują miesięczny dochód na poziomie powyżej 10 tys. zł.  Wynik analizowanej sondy oznacza, iż większość uważa taki poziom dochodów za zbyt wysoki w odniesieniu do poziomu skomplikowania wykonywanych przez pośrednika czynności. Niewykluczone, że winnym tego stanu rzeczy są często poszczególne biura nieruchomości, które działając niezgodnie z kodeksem etyki psują wizerunek branży.

W opinii wielu osób, rola pośrednika nieruchomości ogranicza się jedynie do pokazywania klientowi zalet mieszkania wystawionego do sprzedaży lub wynajmu, ponieważ tylko takie czynności obserwuje się w bezpośrednim kontakcie z firmą. Tymczasem, pośrednik nieruchomości reprezentując klienta, powinien dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo zawieranej transakcji. W zakresie jego kompetencji znajduje się weryfikacja stanu prawnego, technicznego oraz sprawdzenie czy nieruchomość nie posiada ukrytych wad. Tym samym, pośrednik nieruchomości sprzedaje swoje doświadczenie uzyskane podczas pracy na rynku, którego siłą rzeczy nie posiadają klienci indywidualni przeprowadzający maksymalnie kilka transakcji w swoim życiu. System licencji zawodowych opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury został stworzony, aby ograniczać ryzyko w obrocie na rynku nieruchomości, poprzez stworzenie grupy specjalistów nadzorujących zawierane transakcje. Warto zwrócić również uwagę na fakt obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, do którego posiadania są zobowiązani wszyscy pośrednicy funkcjonujący na rynku. 

Wynagrodzenia firm działających na rynku nieruchomości są silnie skorelowane z koniunkturą gospodarczą. W porównaniu z latami poprzednimi liczba zawieranych transakcji drastycznie spadła. Wielu pośredników skarży się na spadek popytu wywołany przede wszystkim kryzysem finansowym z lat ubiegłych. Do sfinalizowania transakcji potrzebne jest w tej chwili znacznie więcej determinacji niż w przeszłości. Mimo to, wciąż uznaje się poziom dochodów za niewspółmierny do wykonywanej przez pośredników pracy. Najwidoczniej problemem jest sam sposób funkcjonowania polskiego rynku nieruchomości. Opieranie się na umowach otwartych powoduje, że klienci często czują się niedoceniani przez pośrednika. Duża liczba ofert, którymi zajmuje się pośrednik chcąc zwiększyć szansę na zawarcie transakcji, paradoksalnie może oddalać go od osiągnięcia tego celu, ponieważ zajęty jest równoczesnym promowaniem zbyt wielu nieruchomości. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wprowadzenie systemu amerykańskiego, gdzie większość firm działa poprzez umowy na wyłączność. Pośrednicy nieruchomości są w stanie dzięki temu skupić się na obsłudze konkretnych klientów bez obawy, że klient zleci to zadanie kilku innym firmom. Umowa na wyłączność zwiększa bowiem komfort pracy pośrednika nieruchomości oraz daje gwarancję wysokiego poziomu zaangażowania w reklamowaniu oferty na rynku.

Czy biura pośrednictwa zarabiają odpowiednio, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania wykonywanych czynności i odpowiedzialność jaką ponoszą nadzorując transakcję?

• wynagrodzenie jest za wysokie (57.8%)
• zarabiają odpowiednio (12.5%)
• zarabiają za mało (22.7%)
• trudno powiedzieć (7.0%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Leszczyńskimieszkania na sprzedaż powiat Brzozowskimieszkania na sprzedaż gmina Krynicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Wągrowiecdomy na sprzedaż w Chromowiedomy na sprzedaż w Ramlejachdomy na wynajem w Chlewskiej Woli

Deweloperzy

);