Jakość usług deweloperskich w Polsce
Aż 56,8 proc. z ogólnej liczby respondentów, którzy wzięli udział w sondzie KRN.pl, jest zdania, że poziom usług deweloperskich jest w Polsce niski.
Jakość usług deweloperskich w Polsce jest według Ciebie [proc.]:
Aż 56,8 proc. z ogólnej liczby respondentów, którzy wzięli udział w sondzie KRN.pl, jest zdania, że poziom usług deweloperskich jest w Polsce niski. Prawie co trzecia osoba, która wzięła udział w badaniu ocenia firmy w znacznie bardziej umiarkowanych sposób. Najmniejszy odsetek stanowią zdecydowanie osoby, które uznają że jakość usług deweloperskich jest bardzo wysoka (5,4 proc.) lub wysoka (8,1 proc.). Nieprzychylna opinia na temat jakości polskich firm jest najprawdopodobniej pokłosiem licznych afer z udziałem firm budowlanych, które miały miejsce w okresie boomu na rynku nieruchomości. Ze względu na utrzymującą się wówczas dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości i ciągły wzrost cen mieszkań, wiele firm rozszerzało dotychczasową działalność o budownictwo mieszkaniowe. Niejednokrotnie inwestycje mieszkaniowe wznosiły przedsiębiorstwa bez doświadczenia w branży.
Warto zauważyć, że był to okres, gdy klienci wpłacali często pieniądze odpowiednio wcześniej i z ich wpłat firmy finansowały na bieżąco powstającą inwestycję. W tamtych latach to głównie klienci ponosili ryzyko związane z nieukończeniem inwestycji. W przypadku stwierdzenia upadłości firmy inwestycję przejmował syndyk, który zabezpieczał interes banku. Zdarzały się również takie przypadki, w których klienci tracili w ten sposób oszczędności życia.
Ten okres z pewnością nie był dobry dla polskich deweloperów, ponieważ stosunkowo niewielki odsetek firm działających nieetycznie skutecznie psuł wizerunek całej branży. Mimo zwiększonego ryzyka i sporadycznie wybuchających afer na rynku mieszkaniowym, klienci ustawiali się w kolejce po nowe mieszkania ze względu na utrzymujący się trend wzrostowy. Załamanie na rynku nieruchomości i globalny kryzys gospodarczy skutecznie ostudził zapał potencjalnych kupujących. Banki zaczęły określać zdolność kredytową w zdecydowanie bardziej ostrożny sposób, co wpłynęło w znaczny sposób na poziom kredytu. Po krachu na rynku nieruchomości część deweloperów została na rynku z rozpoczętymi inwestycjami. Podstawową trudnością firm w tym okresie było znalezienie nabywców po wcześniej zakładanych cenach ofertowych. Należy przy tym zauważyć, że ceny mieszkań w większości polskich miast były wówczas zdecydowanie zawyżone w stosunku do siły nabywczej mieszkańców. Pejoratywny wizerunek branży deweloperskiej związany jest bez wątpienia także także z wysokimi cenami mieszkań. Wiele osób uważa, że ceny lokali mieszkalnych nawet obecnie, po kilku latach ciągłych obniżek, wciąż są przeszacowane. Jednocześnie kupujący zdają sobie sprawę, że obniżki cen nie będą trwały wiecznie. Czynnikiem, który w dłuższej perspektywie może zwiększyć zaufanie do firm deweloperskich, jest ustawa deweloperska, wprowadzająca nadzór bankowy nad inwestycjami deweloperską. Urealnione ceny mieszkań oraz przejrzyste prawo regulujące zakup mieszkań od deweloperskimi z pewnością będą procentowały w przyszłości i eliminowały z rynku firmy działające w sposób nieetyczny.
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)