Czy wynajmując mieszkanie, zdecydowałbyś się na formę najmu okazjonalnego?
Aż 48,7 proc. osób, które wzięło udział w sondzie KRN.pl, stwierdziło, że zdecydowałoby się na formę najmu okazjonalnego.
Aż 48,7 proc. osób, które wzięło udział w sondzie KRN.pl, stwierdziło, że zdecydowałoby się na formę najmu okazjonalnego. Praktycznie, co trzeci ankietowany odpowiedział na pytanie przecząco. Spora grupa (17,9 proc.) respondentów nie ma jednoznacznego zdania na ten temat. Co istotne, na pytanie odpowiedziało stosunkowo niewiele osób, w porównaniu z analogicznymi badaniami dotyczącymi innych tematów przeprowadzanymi przez portal KRN.pl. Wynikać to może ze sporej niewiedzy na temat zalet i wad wynajmowanie lokalu w formie najmu okazjonalnego. Należy więc przypomnieć, że przepisy dotyczące najmu okazjonalnego są, najogólniej mówiąc, narzędziem, które w bardziej skuteczny sposób (niż dotychczasowe prawo) są w stanie zabezpieczyć interes strony wynajmującej. Dla niektórych najemców forma najmu okazjonalnego może okazać się w pewnym sensie problematyczna. Podczas podpisywania umowy muszą bowiem zadeklarować, że w przypadku ewentualnego niewywiązywania się z jej zapisów, opuszczą wynajmowane mieszkanie.
Co prawda podobne zapisy znajdowały się również w umowach podpisywanych wcześniej, jednak forma egzekucji zapisów tamtych umów była znacznie bardziej skomplikowana dla wynajmującego. Przede wszystkim istotną zmianą jest czas egzekucji warunków umowy. Do tej pory wynajmujący musiał czekać na wyrok sądu, który pozwalał na eksmisję nieuczciwego lokatora. Wszystkich najemców zabezpieczają bowiem postanowienia zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów. Sprawy o eksmisję lokatora niejednokrotnie potrafiły trwać latami. W tym czasie wynajmujący ponosił koszty związane z utrzymaniem mieszkania i brakiem możliwości jego dalszego wynajmowania. Ustawa zabezpiecza poza tym niektórych najemców w sposób szczególny. Z mieszkania nie można eksmitować kobiet w ciąży oraz osób małoletnich. Oprócz tego istnieją specjalne okresy ochronne w ciągu roku, w trakcie których nie można eksmisji przeprowadzić ze względu na warunki klimatyczne. W perspektywie wygląda to często tak, że najemca przez dłuższy czas mieszka na koszt wynajmującego.
Z punktu widzenia strony wynajmującej, podpisywanie umowy w formie najmu okazjonalnego jest więc zdecydowanie bardziej atrakcyjne, ponieważ gwarantuje mu w dużym stopniu że najemca, który godzi się na takie warunki, jest osobą rzetelną. Popisanie umowy o najem okazjonalny wiąże się głównie z notarialnie poświadczonymi oświadczeniami przyszłych najemców, w których wskazują oni miejsce ewentualnej wyprowadzki. Oświadczenie składa również właściciel lokalu, do którego potencjalnie zostaną wyeksmitowani najemcy.
Wyniki sondy KRN.pl wskazują na to, że część osób wciąż obawia się takiej formy wynajmowania mieszkania. Być może jest to związane z tym, że najem okazjonalny funkcjonuje w Polsce dopiero od niedawna. Należy więc tym bardziej podkreślić, że powody do obaw mogą mieć tylko najemcy, którzy „z góry” zakładają, że nie będą w stanie do końca wywiązywać się z postanowień podpisywanej umowy. Pozostali najemcy nie powinni mieć powodów do niepokoju. Od niedawna z najmu okazjonalnego mogą korzystać również przedsiębiorstwa. Do niedawna umowa w formie najmu okazjonalnego mogła być zawierana tylko przez osoby fizyczne. Fakt wprowadzenia możliwości stosowania najmu okazjonalnego przez firmy może być czynnikiem, który przyczyni się do spopularyzowania budowania pod wynajem. Taką formą wynajmowania mogą być szczególnie zainteresowane spółdzielnie oraz firmy deweloperskie.
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)