Czy warto inwestować w budownictwo?
Komentarz do wyników sondy KRN.pl, w której ankietowani odpowiadali na pytanie: jak obecnie oceniasz ryzyko inwestowania w spółki z branży budowlanej?
W ostatniej sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników o ich ocenę ryzyka związanego z bieżącym inwestowaniem w spółki z branży budowlanej. Prawie 70 proc. z ogólnej liczby respondentów uznało, że stopień ryzyka inwestycyjnego jest wysoki. Zdecydowanie niższy odsetek stanowią uczestnicy badania (29,2 proc.) twierdzący, iż ewentualne ryzyko jest na umiarkowanym poziomie. Udział respondentów przekonanych o niskim ryzyku inwestycyjnym na rynku budowlanym jest najniższy. Wyniki badania są odbiciem trudnej sytuacji w tej branży. Polski rynek budowlany zanotował w 2012 r. straty w wartości realizowanych robót. Firmy funkcjonujące w sektorze budownictwa wskazują na pogorszone możliwości finansowania inwestycji. Zdecydowanie bardziej rygorystyczne warunki są stawiane firmom budowlanym przez zleceniodawców. Dotyczy to szczególnie segmentu zamówień publicznych. Część firm rezygnuje z obecności na przetargach ze względu na brak możliwości porozumienia z instytucjami finansującymi. Zleceniodawcy są zdecydowanie bardziej ostrożni na etapie wyboru wykonawców, ponieważ w poprzednich miesiącach spory odsetek firm nie był w stanie wywiązać się z propozycji przedłożonych w ofercie. W bezpośredni sposób przekładało się to na pogorszenie ich kondycji finansowej. Problemy dużych wykonawców wpłynęły również negatywnie na działalność mniejszych podwykonawców. Z rynku zniknęło stosunkowo dużo firm z właśnie z przedziału przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób.
Rok 2012 był wyjątkowo ciężki dla polskiego budownictwa, jednak obecnie wiele firm liczy na poprawę sytuacji w przyszłości, głównie w związku z przygotowywaniem nowych funduszy unijnych na rozwój infrastruktury. To właśnie zahamowanie robót budowlanych w sektorze budownictwa drogowego przełożyło się w istotny sposób na ogólny stan całej branży. Według wstępnych szacunków Polska może w kolejnych latach oczekiwać na blisko 20 mld euro dotacji przeznaczonych bezpośrednio na rozwój transportu. Taki zastrzyk środków z pewnością wpłynąłby na ożywienie polskiego budownictwa. Budownictwo mieszkaniowe odnotowało w poprzednim roku wzrost. Mimo wszystko analitycy oceniają, że wartość rynku budowlanego w 2013 roku spadnie. Z analizy danych podawanych przez GUS wynika, iż odnotowujemy obecnie również spadek dynamiki liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Zmniejsza się również liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Wyhamowanie w budownictwie mieszkaniowym wynika przede wszystkim z dużej liczby niesprzedanej oferty, która dostępna jest na rynku. Dalszy wzrost podaży spowodowałby zbyt wysoki wzrost kosztów związanych utrzymaniem gotowych i niesprzedanych inwestycji. W tym momencie wielu deweloperów stara się przede wszystkim sprzedać posiadane zapasy mieszkań gotowych. Z obserwacji WIG-Budownictwo widać, że w ostatnich tygodniach kursy spółek budowlanych notowanych na giełdzie odnotowywały spadki. Główne obawy inwestorów z tej branży wiążą się ze możliwą obniżką liczby nowych zleceń i silną konkurencją w branży. Warto przy tym zwrócić uwagę także na optymistyczne prognozy, które przewidują powrót koniunktury na tym rynku już w drugiej połowie 2013 r.
Jak oceniasz ryzyko inwestowania obecnie w spółki z branży budowlanej? |
• wysoki stopień ryzyka (67.7%) • umiarkowany stopień ryzyka (29.2%) • niewielki stopień ryzyka (3.1%) |
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)