Czy w najbliższym kwartale spodziewasz się obniżki cen mieszkań?
Przewidywania dotyczące zmian cen mieszkań w nachodzących miesiącach, mniej więcej po połowie podzieliły respondentów sondy KRN.pl , w której zapytaliśmy pytanie o to, czy w najbliższym kwartale spodziewają się obniżki cen mieszkań.
Czy w najbliższym kwartale spodziewasz się obniżki cen mieszkań? [proc.]
Przewidywania dotyczące zmian cen mieszkań w nachodzących miesiącach, mniej więcej po połowie podzieliły respondentów sondy KRN.pl , w której zapytaliśmy pytanie o to, czy w najbliższym kwartale spodziewają się obniżki cen mieszkań. Nieznacznie większą grupę (53,5 proc.) stanowili zwolennicy tezy, że w najbliższym czasie na rynku nieruchomości będziemy świadkami dalszych obniżek cenowych. Spory odsetek respondentów jest jednak przeciwnego zdania. Niejednoznaczne prognozy uczestników badania odzwierciedlają w dużym stopniu bieżącą sytuację na rynku mieszkaniowym. Zmiany cen uzależnione są bowiem od wielu aspektów i potrafią kształtować się w różny sposób na poszczególnych lokalnych rynkach w zależności od występowania lokalnych czynników. Podstawowy wpływ na cenę nieruchomości mają atrybuty stanowiące o jej wartości. Należą do nich m.in. położenie, standard wykończenia, stan techniczny lokalu oraz otoczenie budynku i odpowiednie sąsiedztwo. Mieszkania, które powstały w atrakcyjnej lokalizacji oraz zostały wybudowane w wysokim standardzie, z pewnością będą mniej podatne na ewentualne fluktuacje cen. Z kolei, w przypadku nieruchomości o gorszych cechach, sprzedającemu znacznie trudniej będzie uargumentować wyższą cenę ofertową w trakcie negocjacji. W obecnej chwili odnotowujemy w największych polskich miastach utrzymywanie się w miarę stabilnego poziomu cen mieszkań z lekką tendencją wzrostową. Podwyżki cen dotyczą jednak głównie lokali o cechach najbardziej atrakcyjnych rynkowo. Nie można przy tym wciąż mówić o trwałym odwróceniu trendu, ponieważ mieszkania wykonane w starych technologiach i położone w mniej popularnych dzielnicach często odnotowują spadki. Mechanizm rynkowy, który kształtuje poziom cen zostaje zaburzony dodatkowo przez fakt funkcjonowania programu dopłat rządowych „Mieszkanie dla Młodych”. W zależności od tego, jakie limity cenowe zostały przyjęte dla danego miasta, taki też wpływ na średni poziom cen mieszkań ma program.
W przypadku Krakowa i Warszawy niskie limity cenowe powodują obniżenie przeciętnej ceny dla całego miasta. Wynika to z faktu, że deweloperzy starają się w pewnym stopniu dopasować ofertę do stosunkowo niskich limitów cenowych. W Trójmieście obserwujemy z kolei odwrotną sytuację. Program „Mieszkanie dla Młodych” w tym rejonie Polski stymuluje wzrosty. Od końca 2013 r. deweloperzy odnotowują bardzo dobrą sprzedaż oferowanych mieszkań. Jest to częściowo związane z wcześniejszym ograniczeniem podaży, które wynikało z czasowego wstrzymania części inwestycji. Zmniejszenie oferty spowodowało brak możliwości większego przebierania w ofertach, co z kolei przełożyło się na krótszy czas oczekiwania na klienta. Obecnie okres oczekiwania na kupującego jest krótszy, niż w analogicznym okresie rok temu. Ten fakt może oznaczać, że deweloperzy będą znacznie mniej chętni do większych negocjacji cenowych. Kolejne tendencje wzrostowe na rynku nieruchomości mogą być również generowane przez prognozowane ożywienie gospodarcze. Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej i wyższą stopą inflacji najprawdopodobniej zwiększy się również popyt rynkowy i przeciętny poziom cen mieszkań. Nie można jednak spodziewać się wzrostów w skali tych, które były odnotowywane w okresie boomu z połowy poprzedniej dekady. Na hamowanie popytu efektywnego może przełożyć się z kolei zmiana polityki pieniężnej prowadzona przez RPP. Według zapowiedzi, w kolejnych miesiącach zostaną podniesione stopy procentowe, co przełoży się na ograniczenie zdolności kredytowej klientów.
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)