Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy popierasz ograniczenie środków dla Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa?

KRN.pl | 2014-03-31 r.

Czy popierasz ograniczenie środków dla Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa?

Aż 86,2 proc. uczestników sondy KRN.pl uznało, że ograniczenie środków dla Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa nie jest dobrym pomysłem. Prawie 14 proc. z ogółu respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, jest przeciwnego zdania.

 

Czy popierasz ograniczenie środków dla Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa?

Aż 86,2 proc. uczestników sondy KRN.pl uznało, że ograniczenie środków dla Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa nie jest dobrym pomysłem. Prawie 14 proc. z ogółu respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, jest przeciwnego zdania. W ostatnim czasie na arenie politycznej rozgorzała dyskusja publiczna na temat zasadności organizacji i sposobu finansowania zabytków położonych w Krakowie. Głównym punktem spornym jest funkcjonujący od blisko 30 lat specjalny fundusz, znajdujący się w ostatnich latach pod bezpośrednim patronatem Prezydenta RP. Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa funkcjonuje od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. W okresie swojej działalności finansował renowację kilkuset krakowskich zabytków. Organem, zajmującym się dysponowaniem środków przeznaczonych na odbudowę wytypowanych obiektów jest Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W ostatnich latach roczne nakłady na odnowę zabytków często przekraczały kwotę 40 mln zł.

Obecna forma finansowania wybranych polskich zabytków posiada grupą zagorzałych przeciwników. Głównymi orędownikami wprowadzenia zmian w reglamentowaniu środków przeznaczanych z budżetu kancelarii prezydenta są stowarzyszenia i towarzystwa (pochodzące z innych polskich miast), których działalność skoncentrowana jest w dużej mierze na finansowaniu i renowacji lokalnych zabytków. W opinii tej grupy pieniądze powinny być podzielone w znacznie bardziej sprawiedliwy sposób pomiędzy pozostałe aspirujące do tego miasta. Argumentacja przeciwników funduszu znalazła zrozumienie w ministerstwie kultury, które zaangażowało się w sprawę i potwierdziło konieczność wprowadzenia zmian. Według wyliczeń ministerstwa, Kraków przez cały okres działania Funduszu otrzymał już ponad miliard złotych. Ministerstwo nie zgadza się na to, aby forma dotowania renowacji zabytków w obecnym kształcie mogła funkcjonować również w przyszłości. Nie jest zaskoczeniem, iż powyższe propozycje nie zyskują aprobaty krakowskich urzędników, na czele z prezydentem miasta. Oponenci likwidacji działającego funduszu sugerują, że suma podzielona pomiędzy poszczególne miasta będzie zbyt niewielka, aby w realny sposób wspomóc renowację zabytków we wszystkich miastach. Według krakowskich urzędników powinno powstać więcej analogicznych funduszy, finansujących renowacje w poszczególnych miastach. Jednym z głównym postulatów towarzystw zaangażowanych w zmianę obecnego sposobu działania funduszu jest przesunięcie środków z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa pod skrzydła ministerstwa kultury. Do chwili obecnej nie zostały jednak wprowadzone związane z tym konkretne zapisy. Jedną z propozycji wysuniętych przez krakowskich urzędników jest powołanie Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Miast Historycznych. Podziałem pieniędzy przeznaczonych na odbudowę miałyby zajmować się utworzone w poszczególnych miastach społeczne komitety. Niewykluczone tym samym, iż przyszły sposób finansowania krakowskich zabytków będzie wyglądał z odmienny sposób niż to ma miejsce dzisiaj.

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniakamienice na wynajemdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Świdnickidomy na wynajem powiat Kolskimieszkania na wynajem gmina Wodyniemieszkania na sprzedaż gmina Wołówdomy na sprzedaż w Magnuszemieszkania na wynajem w Łazachdomy na sprzedaż w Boleszkowicach

Deweloperzy

);