Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Analiza KRN.pl: W jakie mieszkanie najlepiej zainwestować pod wynajem?

KRN.pl | 2012-11-26 r.

Analiza KRN.pl: W jakie mieszkanie najlepiej zainwestować pod wynajem?

W ostatniej sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu rodzaj mieszkania pod względem liczby pokoi jest ich zdaniem najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie.

W ostatniej sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu rodzaj mieszkania pod względem liczby pokoi jest ich zdaniem najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie. Z analizy wyników odnotowujemy, że zdecydowana większość respondentów wskazała na mieszkania 2-pokojowe.  Aż 61,3 proc. z ogólnej liczby uczestników sondy twierdzi, że inwestycja w mieszkania z tego segmentu jest najbardziej opłacalna. Praktycznie 3-krotnie słabszy wynik uzyskały mieszkania 1-pokojowe.  Niewielka jest natomiast różnica w liczbie respondentów, którzy wskazali na mieszkania 1-pokojowe i 3-pokojowe, bowiem wynosi tylko 5 proc. na korzyść kawalerek. Zdecydowanie najmniej zwolenników znajdują mieszkania 4-pokojowe i większe (4,8 proc.).   

Decydując się na zakup nieruchomości z celem inwestycyjnym należy zwracać  uwagę przede wszystkim na profil przyszłego najemcy i jego potrzeby. Wybierając mieszkanie do zakupu w celu inwestycyjnym, należy postawić się w roli osoby, która mogłaby chcieć taki lokal wynająć. Zarówno  wielkość mieszkania, jak i jego standard powinny być przemyślane pod kątem zapotrzebowania przyszłego najemcy.  W pobliżu uczelni opłacalne może okazać się posiadania mieszkania o większej liczbie pomieszczeń, ze względu na potencjalnie zainteresowanych wynajmem studentów. W przypadku tej grupy mieszkanie wielopokojowe jest atrakcyjne ze względu na możliwość zamieszkania go przez większą grupę. Koszty utrzymania dzielone są wówczas na większą liczbę osób, co szczególnie w przypadku młodych osób jest niezwykle korzystne. Całkowicie inne będą z kolei wymagania młodych małżeństw, rodzin posiadających dzieci oraz singli. W przypadku tej ostatniej grupy szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się lokale mniejsze 1-pokojowe i 2-pokojowe. Osoby te z reguły posiadają już stałe zatrudnienie i są w stanie sprostać wyższym kosztom wynajęcia. W zależności od ich możliwość finansowych i indywidualnych preferencji decydują się na wynajem mieszkania o mniejszej powierzchni lub bardziej komfortowego z większą liczbą pokoi. Popyt na mieszkanie 2-pokojowe i 3-pokojowe zgłaszają natomiast często pary lub młode małżeństwa, które np. nie są w stanie pozwolić sobie na zakup własnego lokum.

 

Kupując mieszkanie pod wynajem, najlepiej zainwestować w:

• mieszkanie 1-pokojowe (19.4%)

• mieszkanie 2-pokojowe (61.3%)

• mieszkanie 3-pokojowe (14.5%)

• mieszkanie 4-pokojowe lub większe (4.8%)

 

Z punktu widzenia inwestora należy przyjrzeć się w jaki sposób kształtują się ceny wynajmu ze względu na pokoje. Analizą objęliśmy grupę lokali położonych w Krakowie w dzielnicy Dębniki. Dzięki temu możemy zauważyć w jaki sposób zmieniają się stawki za wynajem dla jednej z największych i najbardziej popularnych dzielnic miasta. Średnia stawka za wynajem dla mieszkania 1-pokojowego wynosi w tym rejonie 1015 zł. W porównaniu z kosztami wynajęcia kawalerki,  za wynajem mieszkania 2-pokojowego trzeba zapłacić na tym obszarze o 31 proc. więcej. Dalszy przyrost pokoi nie powoduje równie wysokiego wzrostu stawki za wynajem. Za wynajem mieszkania 3-pokojowego klienci w dzielnicy Dębniki płacą przeciętnie o 19 proc. więcej niż w przypadku lokalu 2-pokojowego, podobnie za wynajem mieszkania 4-pokojowego i większego wzrost wynosi tylko 17 proc. w zestawieniu z mieszkaniami 3-pokojowowymi. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że przeciętne koszty zakup mieszkania 3-pokojowego lub 4-pokojowego będą kolejno o 32 proc. i 76 proc. większe w porównaniu z kosztami zakupu mieszkania 2-pokojowego.

Ciekawe może okazać się również zaobserwowanie w jakim stopniu stawka za wynajem pokrywa miesięczną ratę kredytu. W przypadku mieszkań 1-pokojowych i 2-pokojowych ze środków uzyskanych z miesięcznego wynajmu osoba wynajmująca może spłacić kolejno 76 i 70 proc. raty kredytu. W zestawieniu z  mieszkaniami większymi jest to wskaźnik bardzo atrakcyjny.  W przypadku lokalu 4-pokojowego i większego stawka za wynajem pokrywa niewiele ponad połowę kredytowej raty.

 

 


 

 

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajeminne nieruchomości na wynajemdomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Zawierciańskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Wysokomazowieckidomy na sprzedaż gmina Giżyckomieszkania na sprzedaż gmina Ostródadomy na wynajem w Gaćdomy na wynajem w Pawłowicachmieszkania na wynajem w Kościelcu

Deweloperzy