Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem nieruchomości

Wypowiedzenie umowy najmu

Czy właściciel lokalu mieszkalnego może wypowiedzieć mi umowę najmu z zachowaniem miesięcznego terminu? Tak zapisaliśmy w umowie, ale słyszałem, że nie mieliśmy do tego prawa. Kolega wygrał podobną sprawę w sądzie, ale nie znam szczegółów.

W prawie polskim zasady najmu lokali mieszkalnych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 roku, a wszystkie zapisy w umowie najmu muszą być zgodne z tą ustawą. Najczęstszym niedozwolonym postanowieniem umowy najmu stosowanym przez właścicieli jest określanie okresu wypowiedzenia w sposób sprzeczny z ustawą. Właściciele niejednokrotnie określają, że mogą wypowiedzieć umowę z miesięcznym czy dwumiesięcznym okresem wypowiedzeniem. Takie postanowienie nie wiąże najemcę, tzn. najemca nie musi się spierać z właścicielem co do sprzeczności z prawem takiego zapisu, bo mimo zawarcia go w umowie najmu, właściciel nie wypowie w ten sposób skutecznie umowy. Zgodnie z ustawą, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć umowę jeżeli lokator:

1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub:

2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub:

3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub:

4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

2016-09-20

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Trzebnickilokale użytkowe na wynajem powiat Mińskidomy na sprzedaż gmina Miejska Górkadomy na wynajem gmina Sejnymieszkania na wynajem w Wojny-Szubach Szlacheckchdomy na wynajem w Damianowiedomy na sprzedaż w Damicach

Deweloperzy

);