Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy użyczenia. Komornik w ramach ściągnięcia zaległych alimentów z właściciela chce przejąć prawo do opłat za wynajem, których de facto nie ma. Czy ma prawo zająć moje rzeczy, które znajdują się w tym mieszkaniu? Jakie mam możliwości uniknięcia jakichkolwiek konsekwencji niepłacenia alimentów przez właściciela mieszkania?
Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji ze wszystkich części majątku dłużnika nie stanowi podstawy do egzekucji z rzeczy niebędących własnością dłużnika. Nie można też od osoby zajmującej mieszkanie żądać zapłaty czynszu, jeżeli mieszkanie zajęte jest na podstawie użyczenia.
Komornik stwierdza każdą podejmowaną czynność egzekucyjną protokołem; ma też prawo wejść do wynajętego czy użyczonego mieszkania. W protokole powinny się znaleźć imiona i nazwiska osób uczestniczących w czynności i ich wnioski i oświadczenia, np. co do rzeczy, które stanowią ich własność. Protokół powinien być przez nich podpisany lub powinien zawierać wzmiankę o przyczynie braku podpisu.
Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Komornik dokonuje zajęcia rzeczy ruchomych przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis protokołu zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami.
Dłużnik powinien przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny – niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób. Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
2006-12-07
powrót do listy pytań do prawnika